Lösemli hastalıklar tedavi edilebilir

Halis Bilgi

  /   350   /   23 Mayıs 2014, Cuma

 Yazdır
Her 1 milyon kişiden 6'sında görülen Lösemli hastalığın tedavi edilebileceğini bilmek gerekiyor

  

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serkan Ocakçı, çocukluk çağında teşhis edilen löseminin, tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi. 

Löseminin çocuk ve ergenlik çağındaki her 1 milyon kişiden 6'sında görülebildiğini aktaran Yrd. Doç. Dr. Ocakçı, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Çocukluk çağında akut lösemi tedavisi, erişkin hastalara göre daha yüz güldürücüdür. Her 10 hastanın dokuzu uygun takip ve tedaviyle iyileşebilir” dedi.  Löseminin ilk olarak yüksek ateş, halsizlik, kilo kaybı, burun kanaması, diş eti kanaması, vücutta morluklar belirmesi, iştahsızlık, boyunda, koltuk altında lenf bezi şişmeleri, karaciğer ve dalak büyümesiyle kendini gösterdiğini anlatan Dr. Ocakçı, ailelere bu belirtilere karşı dikkatli olmak gerektiği uyarısında bulundu. 

Lösemi nedir?

Türkiye’de her yıl 16 yaş altı bin 200 ile bin 500 çocukta görülen lösemi, kemik iliğinde bulunan kan yapıcı hücrelerin gelişimini tamamlamayarak anormal hücrelerin ortaya çıkması sonucu; kanda bulunan oksijen taşıyıcı ve mikroplarla savaşan akyuvarlar ile, kanamaları durduran hücrelerinin azalmasıyla kendisini gösteriyor. 

  

Yorumlar