Kur'an okumak için engel kalktı

Örnek - Halis Bilgi

  /   382   /   30 Aralık 2014, Salı

Aa
 Yazdır

Kahramanmaraşlı görme engelli müezzin Cinkara, 2 yıl önce hazırladığı kabartma Kur'an-ı Kerim'in ardından başladığı cüz çalışmasını tamamladı.

Görme engelliler için Kur'an cüzü

  

Görme engelli müezzin Rıdvan Cinkara, Braille alfabesiyle Kur'an okuma cüzü hazırladı.

Hafızlık dalında Türkiye birinciliği bulunan doğuştan görme engelli İsa Divanlı Camisi müezzini Cinkara, uzun süredir Braille alfabesine yönelik çalışmalar yapıyor. Görme engelliler için 2 yıl önce Kur'an-ı Kerim hazırlayan Cinkara, Diyanet İşleri Başkanlığının talebiyle 1,5 yıl önce başladığı cüz çalışmasını tamamladı. 

Cinkara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görme engellilerin okuyabileceği eserleri Braille alfabesiyle hazırlayıp Diyanet İşleri Başkanlığına sunduğunu söyledi.

Daha önce hazırladığı Kur'an-ı Kerim'in ikinci basımının da yapıldığını hatırlatan Cinkara, "Geçen aylarda Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla ilgili cüz hazırlamıştık. Çok şükür komisyondan geçti. Braille alfabesini bilen kardeşlerimiz bu sayede ister kendi başına isterse bir öğreticiye gereksinim duyarak Kur'an-ı Kerim okumasını öğrenecek" dedi.

Cüzü hazırlarken mesleki deneyimlerinden faydalandığına dikkati çeken Cinkara, 8 yıldır görmeyenler için çalıştığını kaydetti.

Hazırladığı cüzü 1,5 yılda hazırladığını vurgulayan Cinkara, bu çalışmadan faydalanmak isteyenlerin Diyanet Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğüne başvurabileceğini kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanlığının, görme engellilerin Kur'an-ı Kerim okumasına yönelik düzenli çalışma yaptığını dile getiren Cinkara, şöyle konuştu:

"Diyanet İşleri Başkanlığı görme engellilerin dini hayatının şekillenmesinde büyük rol oynuyor. Bunu da son zamanlarda çok güzel şekilde yapmaya başladı. Kur'an-ı Kerim ve cüz haricinde görme engellilerin dini kitapları da okuması ve bilmesi gerekiyor. İnşallah daha değişik eserlerle başkanlığımıza katkı yapmaya çalışacağız."

  

Yorumlar