Halı temizliğinin püf noktaları

Halis Bilgi

  /   311   /   05 Ocak 2015, Pazartesi

 Yazdır
Halılar, hele hele duvardan duvara olanlar toz, kir, mite, küf için ev sahipliği yapabilirler. Çocuk odaları için yıkanabilir, küçük halılar daha pratiktirler ama evlerde büyük halıları çamaşır makinesine atmak imkansız.

  

Peki ne yapılabilir?

Halı temizleyiciler, evinizin atmosferine toksik gazlar salıyorlar, formaldehit, asit, dezenfektanlar ve yapay kokular gibi. Halı şampuanları ise kalıntı bırakabiliyor, üzerinde emekleyenlerin eline yüzüne sürülebiliyor.

Karbonat ve mısır nişastasını karıştırın. Karbonat kokuları yok eder, mite ve bakteri öldürücüdür, mısır nişastası ise nemi ve yağları çeker alır, lekelerin yerleşmesini engeller. Bu harika karışımı halınızın her yerine serpin. 15-20 dakika bekleyin, sonra makina ile süpürün. Halınız tertemiz olacaktır.

Ya da Arapsabunlu su ile silin. Hem geleneksel, hem de sizin sağlığınızı koruyacak bir temizlik yöntemi. Ayrıca halınızın da renklerinin parlamasına yardımcı olacaktır.

Halıda leke oluşursa ise şunları yapmanız yeterli:

Leke oluşur oluşmaz üzerine hemen maden suyu dökün. Lekeyi yüzeye çıkaracaktır, leke çıkana kadar iyice silin. Çıkmazsa mısır nişastasını lekeli bölgeye kuruyken dökün bu sefer 1 gece bekleyin, sonra süpürge ile temizleyin.

Yine çıkmazsa, bu leke temizleyici karışımı hazırlayın:

Çeyrek bardak elma sirkesi 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı 2 bardak ılık su

Karıştıp, bezinizi bu karışımla ıslatın, lekeyi silin, leke bezinize geçerse, temiz bezle tekrar bölgeyi silin.

UYARI:Sirke ile herhangi bir deneme yapmadan önce, halınızın köşesinde bir yerde leke yapmadığından ve halınıza zarar vermediğinden emin olun.

  

Yorumlar