Teknoloji Bağımlılığından Kurtulmanın 5 Yolu

Örnek - Halis Bilgi

  /   563   /   12 Ocak 2015, Pazartesi

 Yazdır
Yapılan araştırmalar her yıl teknoloji bağımlılığının giderek arttığını gösteriyor.

  

Yapılan araştırmalar her yıl teknoloji bağımlılığının giderek arttığını gösteriyor. Küçük yaşlarda başlayan sanal oyun alışkanlıkları yetişkinlik döneminde de devam ederek bireylerin asosyalleşmesine neden oluyor. Her gün yaşamı kolaylaştıran yeni bir teknolojik ürünle tanışmak teknoloji bağımlılığı da kaçınılmaz kılıyor. Ancak bizleri doğal yaşamdan uzaklaştırarak sanal bir ortamda saatlerce vakit geçirmeye teşvik eden bu akıllı aletleri sadece ihtiyaç doğrultusunda kullanmayı öğrenmek gerekiyor. Peki, teknoloji bağımlılığından kurtulmanın yolları nelerdir?

Sokağa Çıkın
Boş vakitlerinizi evde geçirmek yerine sokağa çıkın temiz hava alın, yürüyüş yapın, koşun, arkadaşınızla sohbet edin tüm bu aktiviteler hem zihninizin arınmasını sağlar hem de motivasyonunuzu arttırır.

Televizyona Dikkat
Evde vakit geçirirken televizyon, bilgisayar ve telefon iletişimi yok eden araçlardır bu nedenle yemek yerken sohbet etmeye, evde sadece bir adet televizyon bulundurmaya ve diğer teknolojik aletleri kullanmak için belirli saatler olmasına özen göstermelisiniz.

İnterneti Bir Amaç Uğruna Kullanın
Saatlerce kişisel bloğunuzda, facebook, twitter veya instagram hesabınızda vakit geçirmek yerine sadece kısıtlı süre kullanmak oldukça önemlidir. Zamanla bağımlılık yapan bu tür sosyal medya siteleri yerine eğitici ve öğretici videolar veya makaleler okuyabilir, bilmediğiniz konularda araştırma yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Okuma Saatleri Belirleyin
Gün içerisinde teknolojik aletlerden uzak durmak ve kendiniz için faydalı bir aktivite yapmak adına evde okuma saatleri belirleyerek her gün en az 30 sayfa kitap okuyun.
  

Yorumlar