Çocuklara cinsiyet ayrımı yapmayın

Örnek - Halis Çocuk

  /   508   /   27 Ocak 2015, Salı

Zaman
 Yazdır

Çocuklarınızı birbirleriyle ve başka çocuklarla kıyaslamayın! Çocuklarınızı kıyaslayarak, yetişkin bireyler olduklarında bile unutamayacakları travmalara neden olabilirsiniz.

Anne ve babaların çocuklarına karşı dikkatli olmalı

  

Her biri farklı özelliklere sahip birer birey olan çocuklarımızı kardeşleri ile ve sosyal çevrelerindeki diğer çocuklarla karşılaştırmak, birini diğerinden üstün tutmak ruhlarını yaralar.

Doğu kesimlerde erkek çocuklara ayrıcalık tanınırken, kız çocukları istenmediklerini düşünerek büyüyorlar. Bu algıyı yıkmak için çocuklarımıza eşit davranmayı öğrenmeliyiz. Aksi takdirde nesiller arası aktarım devam edecektir.

Uzmanlardan anne-babalar için çocuk iletişimine dair altın kurallar:

* Çocuklarınızı birbirleriyle ve başka çocuklarla kıyaslamayın! Çocuklarınızı kıyaslayarak, yetişkin bireyler olduklarında bile unutamayacakları travmalara neden olabilirsiniz.

* Onlarla bireysel vakit geçirin. Her biri için ayrı zaman dilimleri oluşturun. Nasıl işinizde görüşmelerinizi randevu ile yapıyorsanız çocuklarınıza da bu imkânı tanıyın. Bu süreyi onların keyif aldığı etkinliklerle zenginleştirin.

* Sizin yanınızda güvende ve özel hissetmelerini sağlayın. Onların seviyesine inin. Göz teması kurarken eğilin ya da çömelin. Gözleriniz onlarınkiyle aynı hizada olsun. Bu daha kolay iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Genellikle "dostum", "arkadaşım" gibi hitap biçimleri kafalarının karışmasına neden olacağı için "oğlum" ya da "kızım" demeyi tercih edin.

* Oyun oynarken öğretin ve tamamen onlarla olun. Cep telefonunuzu, tabletinizi kapatıp bir kenara koyun. Kendinizi tamamen çocuğunuza verin. Oynadığınız oyunlarla paylaşmayı, ekip olmayı, birlikte üretmenin hazzını öğretin.

* Hata yapmalarına izin verin. Önemli olanının sonuç değil süreç olduğunu ve bir amaç için harekete geçmenin önemini anlamalarını sağlayın. Yaptıkları hatalar için eleştirmek yerine onlarla konuşun. Çabaları için takdir etmeyi ihmal etmeyin.

* Düştüklerinde kaldırmayın ve yapabilecekleri işleri siz üstlenmeyin. Aksi takdirde her şeyi başkalarından beklemenin doğal olduğuna inanırlar. Yapabilecekleri işleri kendileri başardıkça ve düştükleri yerden kendileri kalkmayı öğrendikçe özgüvenleri artacaktır.

* Sorumluluk verin. Evcil hayvanınızın ya da çiçeklerinizin bakımı konusunda küçük sorumluklar verin. Yerine getirdikçe övgü dolu sözlerle ödüllendirin. İhmal ederse eleştirmeyin, tavır almayın. Yapması için yüreklendirin.

* Sanatçı yönünü destekleyin. Yaptığı her resmi beğenin. Öğrendiği şarkıları söylemesi için destekleyin. Birlikte söyleyin. Çocuklar bir şeyler yaparken ebeveynleri tarafından izlenmekten çok hoşlanırlar.

* Sözlerinizi değil davranışlarınızı örnek aldıklarını bilin. Tutarlı olmak çocuk yetiştirmenin en önemli kuralıdır. Sözünüzle eyleminiz uyuşmuyorsa çocuğunuz size olan güvenini yitirir. Davranışlarınız onlara kılavuzluk edecektir.

* En önemli rol modelleri olduğunuzu unutmayın ve her davranışınızın taklit edildiğini bilin.

  

Yorumlar