Organ bağışı için ilgi çekici etkinlik

Örnek - Halis Bilgi

  /   309   /   20 Nisan 2015, Pazartesi

İha
 Yazdır

Organ bağışı konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen “Hayata Yelken Aç” projesinin ilk yarışı gerçekleştirildi. Yelken yarışına profesyonel yelkencilerle birlikte ünlü isimlerde katıldı.

Ünlü sanatçılar, toplumda organ bağışına dikkat çekmek için yelken açtı

  

Organ bağışı konusunda toplum bilincini arttırmak amacıyla Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği tarafından, Fenerbahçe Spor Kulübü Yelken Şubesi desteğiyle gerçekleştirilen “Hayata Yelken Aç Yelken Yarışı” ile yelkenler bu kez hayat vermek için açıldı. Türkiye için bir ilk olma özelliği taşıyan proje, organ bağışı bekleyen binlerce insana umut olmayı amaçlıyor.

ÜNLÜLER ORGAN BAĞIŞINA SESSİZ KALMADI

“Hayata Yelken Aç” projesi; sanat, müzik ve spor dünyasından bir çok ismi profesyonel yelkencilerle bir araya getirdi. Yarışmaya Zeynep Beşerler, Özge Özberk, Bülent Şakrak, Gripin, Hande Kazanova, Şevket Çoruh, Tugay Kerimoğlu, Oylum Talu, ve Özgür Ozan gibi bir çok ünlü isim katıldı.

Kalamış Fenerbahçe Marina’dan başlayan yarış, Moda Deniz Kulübü’nde düzenlenen kupa ve plaket töreninin ardından Gripin konseri ile sona erdi. Organizasyonu Prestige Premium Brands ile Piangel tarafından yapılan ve Memorial Sağlık Grubu, Türkiye Yelken Federasyonu (TYF), Fenerbahçe Spor Kulübü ve Setur Marinas’ın katkıları gerçekleşen “Hayata Yelken Aç” her yıl organ nakli bekleyenlerin sesi olmaya devam edecek.

‘’HAYATA YELKEN AÇ PROJESİ İLE İNSANLARIN DİKKATİNİ ORGAN BAĞIŞINA ÇEKMEK İSTİYORUZ’’

Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği Başkanı ve Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, Hayata Yelken Aç Projesi’nin organ bağışına farkındalık yaratmak için önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna değinerek şunları söyledi; ‘’Türkiye’de organ bağışı oldukça az, organ nakilleri çok başarılı bir şekilde yapılıyor ama yeterince kadavradan organ bağışı olmuyor. Bu nedenle çeşitli platformda organ nakli bilinçlendirme ve geliştirme derneği olarak çalışmalar yaptık. 3 yıl önce kurduk bu derneği ‘’ Hayat Ver’’ projesiyle fotoğraf sergisi yaptık. Toplamda 17 milyon insana ulaştık. ‘’Hayata Yelken Aç’’ projesi de bir yelken yarışması ve bu yarışmayla da insanların dikkatini organ bağışına çekmek istiyoruz. Bu tür sosyal sorumluluk projeleri umuyorum ki ülkemizi organ bağışına karşı daha bilinçli olmasını sağlayacak, çünkü insanlar yeterince bu konuda kendini ifade edemiyorlar. Onların yerine biz buradayız. Türkiye’ de organ nakilleri daha çok canlıdan yapılıyor, bizim amacımız batıda olduğu gibi kadavradan nakil yapmak, gündem oluşturup insanların bu konuyu tekrar düşünmesini istiyoruz. Umarım bu projede yardımcı olacak.’’

‘’BİZLERİN AMACI ORGAN BAĞIŞINI SADECE ORGAN BAĞIŞI HAFTASINDA DEĞİL YILIN HER GÜNÜNDE HATIRLAMAK’’

“Hayata Yelken Aç” projesinin en büyük destekçilerinden yıldız oyuncu Zeynep Beşerler Türkiye’ de ilk defa böyle bir etkinliğin yapıldığının altını çizdi. Beşerler, ‘’Hayata yelken açıyoruz bizim için çok önemli bir etkinlikti. Uzun zamandır üzerinde uğraşıyorduk, yaklaşık 44 tekne katılıyor. Büyük bir yarış olacak umarım istediğimize hedeflediğimiz o kadar büyük kitleye ulaşabiliriz, amacımızı anlayabilirler. Bundan sonra bu yarışın devamında gelecek her sene bir yarış yapmayı düşünüyoruz, boğaz yarışına kadar hedefimiz var. Bizlerin amacı organ bağışını sadece organ bağışı haftasında değil yılın bir çok gününde hatırlamak aslında amaç biraz bu. Mümkün olduğunca buna destek olup, hatırlatıp insanların aklına düşürmek istiyoruz’’dedi.
Yarışmaya katılan ünlü sunucu Oylum Talu ise, ’’Böyle bir organizasyon için bence geç kalındı, ama geç olsun güç olmasın diyoruz. Bu organizasyonların devamını getirmeyi planlıyoruz. Organ bağışı çok önemli ve Türkiye’de yeni yeni anlaşılıyor önemli olduğu. Herkes organ bağışlasın istiyorum, herkesin cüzdanında organımı bağışladım kartının olmasını istiyorum’’dedi.

Ünlü oyuncu Şevket Çoruh, organ bağışının önemine dikkat çekerek şunları söyledi; ‘’Hayata Yelken Aç’’ projesi ihtiyacımız olan bir şey. Türkiye’de ki binlerce kişi organ bağışı bekliyor, onlar için umut kaynağı. Böyle bir organizasyon yapmaları ve bunun içinde bulunmaktan da çok keyif alıyoruz. Yelken açmanın da çok önemli bir anlamı var, o anlamla bence birleşen bir organizasyon olmuş.’’

Sinema ve tiyatro oyuncusu Özge Özberk ise “Hayata Yelken Aç” projesinin Organ bağışı için yapılmış en keyifli projelerden biri olduğunu söyledi. Özberk, ‘’Böyle bir organizasyonun içinde bulunduğum içinde çok mutluyum, bir nebze olsun bu konuya dikkat çekebiliyorsak hakikatten ne mutlu bize ülkemiz için çok büyük bir yara organ bağışı. Her yıl ülkemizde ve dünyada yüzlerce insan bunun ızdırabını çekiyor ve bende elimden geldiğince destek olmaya sesimizi duyurmaya çalışıyorum’’diye konuştu.

Gripin grubunun solisti Birol Namoğlu ise şunları söyledi; ‘’Burada olmak çok güzel organ bağışı konusunda insanları ve kendimizi bilinçlendirmek adına bir şey yapabiliyorsak bu mutluluk verici. Çünkü insan hayatına doğrudan etki edebilecek ve hepimizin başına gelebilecek bir durum. Bugün yarışacağız ardından da ödül töreni vaktinde de minik bir konserimiz olacak. Umarım bir yerlere ulaşır birilerinin aklında bir şeyler bırakırız.’’

Yarışma sonunda dereceye giren takımlara kupa ve plaket verildi.

  

Yorumlar