Uyuşturucu tuzakları çöktü

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   439   /   21 Nisan 2015, Salı

İha
 Yazdır

6 ay içinde polis ekipleri tarafından Eskişehir'de düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu maddeler sebebi ile 45 bin kişinin zehirlenmesinin engellendi.

Zehir tacirlerine yapılan operasyon bir çok kişiyi kurtardı

  

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, son 6 ay içinde polis ekipleri tarafından Eskişehir'de düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu maddeler sebebi ile 45 bin kişinin zehirlenmesinin engellendiğini belirterek, “Terör örgütü gibi uyuşturucu da ülkemizi tehdit etmektedir” dedi.
 
Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü brifing salonunda, uyuşturucuyla mücadele kapsamında yapılan çalışmaların anlatıldığı basın mensuplarına yönelik bir toplantı düzenlendi. Vali Güngör Azim Tuna, İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin ile polis müdürleri ve görevlerin katıldığı toplantı, slayt eşliğinde yapılan sunumla başladı. Polisin uyuşturucu ile mücadele çalışmalarıyla ilgili bilgilerin verildiği sunumda, “Son 6 ayda yaptığımız çalışmalar ile 45 bin civarında vatandaşımızı zehirden kurtarmış bulunuyoruz. Ayrıca, son 6 ay içinde yapılan çalışmalarda şüpheli sayısı 585’e yükselirken, kaçak akaryakıt ise 37 bin litre olarak çalışmalarda ele geçmiştir. Ayrıca kaçak 224 bin 492 adet sigara ve 13 bin 653 adet kaçak eşya ele geçirilmiştir. Şüpheli şahıs yönünden yapmış olduğumuz bir çalışma bir önceki dönemde 211 şüpheli yakalanmışken, en son yapılan çalışmalarda 585 tane şüpheli şahıs gözaltına alınarak işleme başlanmıştır. Artış olarak da yüzde 175 oranında artış olduğu görülmektedir. Malzemeler açısından baktığımızda akaryakıt olarak yüzde bin 278 oranında yapılan çalışmalarda bir artış olduğu son dönemlerde gözlemlenmektedir. Sigara konusuna baktığımız zaman yüzde 71 oranında artış olduğu gözlemlenmiştir. Maddelerde ise yüzde bin 275 oranında artış olduğu gözlemlenmiştir“ diye belirtildi.
 
“OPERASYONLARDA GÖRÜLEN ARTIŞLAR ARKADAŞLARIMIZIN BAŞARISIDIR” 
Ardından konuşma yapan Vali Tuna, uyuşturucunun hem geleceği hem de gençliği tehdit eden en büyük problemlerden birisi olduğunu belirtti. Ülkemizi terör tehlikesi gibi uyuşturucu maddenin de tehdit ettiğini aktaran Tuna, “Dolayısı ile hükumet ve devlet olarak bu konuyla mücadele her zaman kararlılıkla yürütülüyor. Bu konunun önemine binaen sayın başbakanımızın 11 Aralık 2014 tarihinde uyuşturucu ile mücadele acil eylem planını açıklaması devletimizin bu konusundaki hassasiyetini ortaya koymuş. Bu tarihten itibaren de büyük bir kararlılıkla yürütülen mücadele daha büyük bir ivme kazanmıştır. Önceki altı aylık dönem ile son altı aylık dönemi karşılaştırdığımızda Kaçakçılık Organize Suçlar Şube Müdürlüğü (KOM) elemanlarınca yapılan çalışmalar neticesinde gerek ele geçirilen madde, gerek yakalanan kişi bazında değişik yüzdelerde artışlar söz konusu. Bu tabii ki arkadaşlarımızın başarısıdır. Başta sayın emniyet müdürümüz olmak üzere, başarılı çalışmalarından dolayı bu hususa bakan herkesi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu
 
"TOPLUMSAL DUYARLILIĞIN KATKISI BÜYÜK"
Konuşmasının devamında toplumsal duyarlılığın da katkısının büyük olduğunu ifade eden Vali Güngör Azim Tuna, bu tür zararlı madde ticaretine tanık olan kişilerin hemen polis ekiplerine ihbarda bulunmaları gerektiğini söyledi. Vali Tuna, “Özellikle bonzaiden kaynaklanan geçtiğimiz yıl içerisinde tatsız ölümler yaşandı. Eskişehir’de de maalesef buna benzer hadiseler oldu. Burada önemli olan bataklığı kurutmak. Sürekli bu işlerle uğraşan kişilere yönelik operasyonlar çok önemli. Bunun bir gramını satmanın bile cezası 8-10 yıl. Ufak bir şey satarken yakalanma halinde hayatlar kararıyor. Bizler emniyet olarak arkadaşlarımızın başarılı çalışmaları sonucunda önemli bir seviyeye gelmiş durumdayız. Bu vesile ile ilgili arkadaşlara teşekkür ediyorum. Tabii ki bu sorun sadece polis ile çözülecek bir durum değil. Bu işin ekonomik, sosyal ve psikolojik boyutları da var. Gençlerimize bu konuda okullarda verilen eğitimler çok önemli. Uyuşturucu koordinasyon kurulu ile 4 ayda bir toplanıyoruz. Uyuşturucu madde kullanım oranı ve bağımlığının takibi ve tespitini yaparak, kökten çözüm önerileri ilgili kurumlar tarafından hayata geçiriliyor. Dolayısı ile ülkemizin geleceği sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi ve geleceğe güvenli adımlarla yürümemiz için bütün kurumlarımız ile bu mücadele azimle ve kararlılıkla yürütülecektir. Vatandaşlara duyarlılık çağrısında bulunmamız lazım. Gördükleri şeyleri hemen ihbar etsinler ki geç kalınmadan önlemler alınsın” ifadelerini kullandı.
 
4 AYDA BİR KEZ KOORDİNASYON KURULU TOPLANIYOR
Vali Tuna, 4 ayda bir kez koordinasyon kurulunun toplanıp, uyuşturucu maddelerden kurtulmak adına çeşitli çalışmaların yapıldığı dile getirerek maddenin lise öğrencilerine kadar bulaştığını söyledi. Uyuşturucu madde ele geçirilen yerlerde, yapılan aramalar sonucunda fare zehirleri gibi kimyasal maddelerin bulunduğunu aktaran Vali Tuna, “4 ayda bir koordinasyon kurulumuz toplanıyor. Sadece üniversiteler değil liseler dahil tehdit altında. Yapılan operasyonlarda madde ele geçirilen mekanlarda yapılan araştırmalarda fare zehiri, haşere zehiri gibi kimyasal maddeler görülmüş. Bunlarında uyuşturucu maddede kullanıldığı tespit edilmiş. Ne kadar büyük bir tehlike altında olduğumuzu aslında bunlar bize net olarak gösteriyor. Bonzai adı verilen madde yapımında bu tür zehirler kullanılıyor ne yazık ki. Bundan sonra ki dönemde umarım arzumuz bu sayıların çok düşüş göstermesidir” diyerek sözlerini tamamladı.
 
6 AYLIK VERİLERİN ELDE EDİLMESİ İÇİN EN AZ 6 AY ÖNCEDEN ÇALIŞMA GEREK
Ardından konuşma yapan İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin ise, 6 aylık verilerin elde edilmesi içim, en az 6 ay kadar da önceden çalışma yapılması gerektiğini anlattı. Şahin, ”Şehri, insanları, bölgeyi, mahalleyi, alıcıyı ve satıcıyı tanıyarak, onların faaliyet alanlarını belirlememiz için en az 6 ay önceden çalışmış olmamız lazım. İhtiyaçlara göre polislerde kendini şekillendirir. Bundan bir sene önce en çok gündemde olan konu toplu olaylar, büyük mitingler idi. Saldırgan bu tavırlara karşı ise polislerimiz üniversite veya başka alanlarda tedbir almak zorundaydı. Ama gittikçe böyle bir hal aldık çok şükür isabetli yaklaşımlar ile şehirde şu anda şiddet içerikli olaylar giderek azaldı. Şu anda da uyuşturucu üzerine çok büyük çalışmalar yaptık, ilgi alanımızı o tarafa yönelttik bu konuda da meyvelerini topluyoruz” dedi.
 
  

Yorumlar