Bu oyunlar alzheimer riskini artırıyor!

Halis Çocuk - Halis Sağlık - Halis Bilgi

  /   417   /   21 Mayıs 2015, Perşembe

 Yazdır
Bilgisayar oyunu tutkunlarına kötü haber Kanada'ki Montreal Üniversitesi'nden geldi. Bilim insanları araştırmayla, bilgisayar oyunlarının Alzheimer hastalığı riskini artırabileceğini belirledi.

  "Bilgisayar oyunu tutkunları ekrana odaklanırken beyindeki hipokampus bölgesinde gri maddenin azalmasında rol oynayan "caudate nucleus" alanını fazla kullanıyor."
Kanada'ki Montreal Üniversitesi bilim insanlarının ulaştığı bu sonuç; bilgisayar oyunlarının Alzheimer hastalığı riskini artırabileceği anlamına geliyor.
Araştırmacılar, beynin hipokampus bölgesinde gri maddenin azalması ve bu bölgenin küçülmesinin Alzheimer başta olmak üzere birçok nörolojik ve psikolojik hastalıklara zemin hazırladığına dikkat çekti.
Çalışmada; ağaç ve dağların bulunduğu ekranda bazı nesnelerin bulunmasına yönelik bir oyun oynatılırken katılımcıların beyin görüntüleri ve göz hareketleri incelendi.
Araştırma sırasında oyun tutkunlarının nesneleri ararken "caudate nucleus" alanını, daha önce bilgisayar oyunu oynamayanlardan 2 kat fazla kullandığı görüldü.
BEYNİN ÖDÜL SİSTEMİNİ HAREKETE GEÇİRİYOR
Araştırmanın sonuçları "Proceedings of the Royal Society B" dergisinde yayımlandı.
Daha önce yapılan bazı araştırmalar, bilgisayar oyunlarının öğrenme ve problem çözme becerisini artırdığını öne sürse de bilim insanları oyunların beyni değiştirdiği konusunda hemfikir.  

Yorumlar