Sigara kısırlık nedeni

Halis Sağlık

  /   253   /   31 Mayıs 2014, Cumartesi

 Yazdır
Sigaranın kadın ve erkeklerde kısırlaşma oranını arttırdığı belirtiliyor

  

DünyaTütünsüz Günü dolayısıyla sigara kullanımının üreme sağlığına olan etkileri ile ilgili açıklama yapan Kadın HastalıklarıDoğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr.Turgut Aydın, “Hem kadın hem de erkek üzerine olumsuz etkisi olan sigara bağımlılığı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde artarak devam etmektedir.

Üreme çağındaki erkek ve kadınların yaklaşık yüzde 25-35'i sigara bağımlısıdır. Sigara bağımlılığı, bu oran göz önünde tutulduğunda, tüm üreme çağındaki çiftleri etkileyen en önemli problemlerden bir tanesidir''dedi 

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr.Turgut Aydın , kadın ve erkeklerin sigara içmesi ya da sigara dumanına maruz kalmasının üreme fonksiyonlarına etkisini şöyle açıkladı:

''Sigara bağımlısı kadınlarda infertilite(kısırlık) oranı bağımlı olmayanlara oranla 8-10 kat daha fazladır. Kadınlarda sigara bağımlılığı yüzde 15 oranında tek başına kısırlık nedenidir. Kadının yumurtalıkları daha erken özelliklerini kaybeder. Düşük yapma riski artar. Sigara bağımlısı olmayanlara göre ortalama 4 yıl erken menopoza girerler. Erkeğin sigara içmesi ya da sigara dumanına maruz kalmasının üreme fonksiyonlarına  olumsuz etkisi vardır. Sigara bağımlılığı erkeklerde de üreme fonksiyonlarının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır.  

Erkeğin sigara içmesi; sperm konsantrasyonunun azalmasına,sperm sayısının ve sperm hareketlerinin azalmasına,spermin kadının yumurta hücresini delme yeteneğinin azalmasına ve sperm hücresinde DNA hasarının artmasına neden olmaktadır.Buna ek olarak sigara bağımlısı erkeklerin damarlarındaki tıkanıklıklar daha genç yaşta ereksiyon disfonksiyonu yaratarak cinsellikten soğuma ve fertilite oranında indirek olarak azalma yaratmaktadır. Sigara içiminin kısırlık nedeni ile yardımcı üreme teknikleri uygulanan bireyler üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Sigara kullanımı kısırlık tedavilerinin başarılarını da düşürüyor. Sigara bağımlısı çiftlere yardımcı üreme tedavisi yani tüp bebek tedavisi süresinde sigara kullanmamak bile sonuçları olumlu yönde etkilediği çalışmalarla gösterilmiştir. Sigara bağımlılığının bu etkileri göz önünde bulundurulduğunda, çocuk yapma problemi nedeni ile gelen hastaların yumurtlama kalitesini düzeltmek ve sperm sayısını arttırıcı bazı ilaçlar veya antioksidan ilaç kullanmanın yerine sadece sigarayı bırakmaları belki de daha kolay çocuk sahibi olmalarını sağlayacaktır. “

  

Yorumlar