Müslüman kadın profesore Kutlu doğum haftasında anlamlı ödül

Halis Bilgi - Popüler Haber

  /   979   /   26 Aralık 2015, Cumartesi

Halisaile Sara Güler
 Yazdır
Singapur'lu Müslüman kadın profesore İran'da Muhammed (sav) ödülü verildi.

  İran, İslam dünyasında bilimsel alanda faaliyetler yapan başarılı bilim adamlarına ödüller vermeye başladı. Allah Resülü Muhammed-i Mustafa'nın kutlu doğumu ve onun mübarek adına, ülkelerinde ilmi çalışma yapan müslüman bilim adamlarına "Mustafa" ödülü verildi. Bu yıl 4 dalda verilen ödüllerin ilk ikisi dün akşam sahiplerini buldu.
Bu yıl ilki gerçekleştirilen, Tahran'daki "Talar-e Vahdet" salonunda yapılan ve 28 islam ülkesinden seçkin bilim adamlarının yanı sıra, İran'dan siyasi ve ilmi şahsiyetler, İslam İşbirliği teşkilatı, İslam Kalkınma Bankası, EKO gibi uluslararsı teşkilatlardan da temsilcilerin katılımı ile yapılan ödül verme töreninde, Ürdün'den prof Ömer Yaghi yeni teknoloji dalında Nanoteknoloji sahasındaki başarılı çalışmaları, Singepur'lu  Prof. Ying Winner ise kontrollü uyarıcı ilaç intikali yanıt sistemleri ve kuş gribi konusunda geliştirdiği aşılardan dolayı tıp ve nanobiyoloji dalında,  500.000er $ ve plaket ödülü aldılar.
Singepur'lu bayan profesör  Ying Winner yaptığı açıklamada,  samimi dostu ve iş arkadaşı Nurina sayesinde islamla tanışarak müslüman olduğunu, islamla tanışma ve müslüman olma şerefine nail olmasında etkili olan ve hayatına yeni bir yön ve yeni bir çizgi belirlemesi noktasında önemli katkılar sağladığı için arkadaşı Nurina'ya her zaman minnettar olduğunu belirtti. Ying Winner ayrıca, almış olduğu Mustafa (sav) ödülünün de kendisi için oldukça anlamlı ve onur verici olduğunu dile getirdi. Ying Winner, Mustafa (sav) ödülünün islam dünyasındaki müslüman bilim adamlarını bir araya getirecek iyi bir adım olması gerektiğini, islam ülkelerinin gelişme ve kalkınmasına katkı sağlayacağını ümit ettiğini söyledi.
 10 yaşından bu yana Moloküller üzerine yaptığı çalışmalar olmak üzere bu güne kadar ciddi ve akademik bir çok çalışma yaptığını, öğrencilerinden, hocalarına kadar yaptığı çalışmalarında çok destek gördüğünü, ama Mustafa (sav) ödülünün kendisi için çok değerli olduğunu söyleyen Ömer Yaghi "çalışmalar kısa sürede sonuç vermeye bilir. Çalışmalardaki başarısızlıkların yeni başarıların kapısını açacağına inanarak azim ve irade elden bırakılmamalı" tavsiyesinde bulundu.
İran cumhurbaşkanı bilim ve akademik çalışmalardan sorumlu yardımcısı Sorena Settari de Bu ödüllerin yakın bir gelecekte, dünya genelinde ilmi açılımlara kapı aralayacak bir kuruma dönüşmesi gerektiğini hatırlatarak,hiç şüphesiz ödülü alan araştırmacılar da bir yandan insanlığı hizmetlerinden dolayı sevap alırken, diğer yandan da bunların maddi teşviklerinin olması gerekir ifadesini kullandı.


  

Yorumlar