Sağlıklı ayakkabı nasıl seçilir

Halis Bilgi

  /   511   /   11 Nisan 2016, Pazartesi

 Yazdır

Ayakkabı satın alırken ve seçerken, ayakkabının her iki teki de denenmelidir. İki ayağın boyu ve genişliği, çoğu insanda eşit değildir. Ayrıca, satın almak istediğiniz ayakkabı da aynı mükemmelliği taşımayabilir. Bunu gözle ayırt edemeseniz de, ayakkabınız bu fark yüzünden gününüzü ve ayaklarınızı mahvedebilir.

Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz

  

Vücudumuzun bütün ağırlığını gün boyu taşıyan ayaklarımızın sağlığını korumak için, sağlıklı ayakkabı giymeliyiz. Sağlıklı ayakkabı seçimi yapabilmek için de, sağlıklı ayakkabı nasıl olur sorusunun cevabını iyi bilmek gerekiyor. Ama bu yeterli değil; sağlıklı alayakkabı alabilmek için alışveriş yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım.

Bu soru önemlidir, çünkü bizi yanıltmak ve sağlıklı ayakkabı almamızı önlemek için çalışan çok sayıda unsur var. Moda kavramından, satıcının yanıltıcı baskısına kadar, bu olumsuz unsurları etkisiz duruma getirip, sağlıklı ayakkabı alabilmek için bazı ipuçları:

Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Alınır?

Ayakkabı almak için alışverişe çıkmadan önce, bu kuralları hatırlamak çok yararlı olacaktır.

- Akşamüstünden önce ayakkabı alışverişi yapılmaz. Ayakkabılarınızı mutlaka akşama doğru satın alın. Ayaklarınız vücudunuzun bütün yükünü taşıyan organlarınızdır. Gün boyunca vücudunuzu taşıyan ayaklarınız, özellikle öğle ile akşam saatleri arasında her dakika biraz daha şişer ve genişler. Bu fark gözle görülmese bile; öğleden önce satın alınmış bir ayakkabı, öğleden sonra sanki başkasından ödünç alınmış gibi, ayaklarınıza yabancıdır; sıkar, ezer, acıtır ve yürüyüşünüzü bozar. Akşama doğru deneyip, rahat olduğuna karar verdiğiniz ayakkabı ise, ayaklarınızı gün boyu rahat ettirir.

- Ayakkabı satın alırken, sizi bir yere oturtarak, getirilen ayakkabıları denemenizi isterler. Siz oturmayın. Ayakkabı, ayakta olarak ve üzerine ağırlığınızı vererek denenmelidir. Çünkü yük bindiğinde ayaklar uzar ve genişler. Oturarak seçeceğiniz ayakkabı, sadece otururken giyebileceğiniz ayakkabıdır, onunla rahat yürüyemezsiniz.

- Ayakkabıyı ayakta denemek de yeterli değil. Ayakta dururken ayağınızı rahatsız etmeyen bir ayakkabının, birkaç adım yürüdükten sonra neler yapabileceği hiç belli olmaz. Bu nedenle, giyip denediğiniz ayakkabı ile, mağazanın içinde kısacık bir yürüyüş yapmak, çok önemli hataları ortadan kaldırabilir.

- Ayakkabı satın alırken ve seçerken, ayakkabının her iki teki de denenmelidir. İki ayağın boyu ve genişliği, çoğu insanda eşit değildir. Ayrıca, satın almak istediğiniz ayakkabı da aynı mükemmelliği taşımayabilir. Bunu gözle ayırt edemeseniz de, ayakkabınız bu fark yüzünden gününüzü ve ayaklarınızı mahvedebilir.

-Ayakkabı satın alırken “şimdi sıkar ama zamanla genişler” türünden öneriler her ayakkabı için geçerli değildir.

- Özellikle bazı bayanlarda, ayakkabı alırken ayağının küçük görünmesi için yapılan bazı yanlış davranışlar vardır. Örneğin, 37 numara olan ayağını 36 numara ayakkabının içine (zorla da olsa) sokabildiğinde, o ayakkabıyı satın almak gibi… Böylece daha güzel görüneceğini sanmak yanılgısı, ileride onarılması güç rahatsızlıklara yol açar.

-Ayağınıza tam uyan numaradaki ayakkabıyı alın. Ayağınızın numarasına ve anatomik yapısına uymayan, bol duran veya sıkan ayakkabıyı giymek, hem ayakkabıyı, hem de ayağınızı deforme eder. Tırnak sağlığı için önemli bir kural da, en uzun parmağınız ile ayakkabının ucu arasında en az yarım santimetre boşluk olmasıdır.

-Yeni aldığınız ayakkabınızı dışarıda giymeden önce bir süre evde giyerseniz yumuşayıp ayağınızın şeklini almasına yardımcı olursunuz.

-Yeni aldığınız ayakkabınızı bir gece kalıpta bekletmek, giydiğinizde ayağınızın daha rahat olmasını sağlayacaktır. Bu işlem için nemli gazete kağtlarını ayakkabınızın içine sıkıca doldurup bir gece bekleterek kendiniz de yapabilirsiniz.

-Ayakkabınızın ayağınızı vurmaya başladıysa, vuran yerine bir miktar vazelin sürerseniz o bölgenin yumuşamasını sağlayarak ayağınıza vurmasını engellemiş olursunuz. Bu formül özellikle deriden yapılan ayakkabılariçin uygundur.

-Bir – iki yıl arayla, ayak numaranızı kontrol edip yenileyin. Büyüme çağı dışında da, yaş ilerledikçe ayak tabanındaki şekil değişimi nedeniyle, ayaklar uzar ya da genişler. Gerçek ayak numaranız, sizin sandığınızdan farklı olabilir.

 

  

Yorumlar