Yaz dönemi, "uygun spor" seçimi yapın

Halis Çocuk - Halis Bilgi

  /   328   /   09 Haziran 2014, Pazartesi

 Yazdır
Çocukların, yaş ve gelişimine uygun spor seçerek öz güvenlerini arttırabiliriz

  Eğitim döneminin sona ermesine az bir zaman kala yaz spor okullarına kayıtlar başladı. Aileler, çocuklarına uygun spor okulu ararken okullarda aileleri, çekmek için birbirleriyle yarışıyor

Uzmanlar, aileleri, seçimi doğru yapmaları konusunda uyarıyor. Çocuğun spor yapmasının sadece beden sağlığını değil mental ve duygusal sağlığını da destekleyeceğini ifade eden uzmanlar, velilerin çocuklarını yaş ve gelişim düzeylerine uygun branşlara yönlendirmesi gerektiğini vurguluyor.

Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Sevda Çiftçi, yaz döneminde çocukların daha sağlıklı ve hareketli bir tatil geçirmesinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Çocukların özgüvenlerini geliştirmek, kendi yeterliklerinin farkında olmalarına yardımcı olmak, okul döneminde daha aktif bir şekilde rol almalarını sağlamak için bireysel ya da takım sporlarının içerisinde yer almalarının büyük önem taşıdığını belirten Çiftçi; "Spor yapmaları problemlerini çözebilme, rehberlik yapabilme, lider olma, paylaşma, kendini kabul etme ve gösterme, sosyalleşme gibi daha sayılabilecek birçok katkı sağlar" dedi.

Ebeveynlerin yaz spor okulu seçiminde dikkatli olmaları konusunda uyaran Çiftçi, okulda ki eğitmenlerin mutlaka alanında eğitim görmüş antrenörlük belgesine sahip olması gerektiğini ifade etti. Çocukların sağlık muayenelerinin ciddi şekilde yapılmasının hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Çiftçi, şu uyarılarda bulundu; "Çocuğunuz ile ilgili alerji, astım gibi özel durumlar varsa spor okulu koordinatörüyle mutlaka paylaşın. İlk yardım ve sağlık müdahaleleriyle ilgili nasıl bir yol izlediklerini öğrenin.Yakın hastane, acil bir durumda ne yaptıkları ya da görevli bir doktor, cankurtaran ya da sağlık görevlisinin tesiste bulunup bulunmadığını sorgulayın.Tesisin hijyen konularında spor alanları, soyunma odaları ve malzemelerle ilgili dikkatli ve düzenli olmaları ve rutin kontrollerini yapıyor olmaları gerekli. Özellikle havuz temizliği büyük önem taşıyor. Aileler, bu konuda çok hassas davranmalı. Branşın yapılacağı alanın öncelikle güvenlikli olması, ulaşım sorunun olmaması hem veli hem öğrenci açısından önemli. Düzenli olarak veliye çocuk ile ilgili spor okulu içerisindeki ilişkileri, hareket eğitimi, branşa ilgisi, branşa sevgisi ve gelişim düzeyi ile bilgi verilmeli."

'Çocuklarda spor oyun eğitimi ile başlamalı' diyen Çiftçi, yaz okulunda çocuklardan üstün performans bekleme eğilimi yerine, çocukların keyifli, eğlenceli ve sağlıklı vakit geçirmelerini sağlamayı ve aktiviteyi devam etmede isteklilik oluşturmasının amaçlanması gerektiğini dile getirdi. Spor branşlarına göre spora başlama yaşının farklılıklar gösterdiğini anlatan Çiftçi; "7 yaş ve üstü spora başlama yaşı olarak referans verilse de spor branşlarına göre spora başlama yaşı farklılıklar gösteriyor. Örneğin cimnastik branşına 5-6 yaşlarında başlanabiliyorken, kano, kürek, güreş, futbol, voleybol gibi mücadele gerektiren branşlara 10 yaş ve üstünde başlanması öneriliyor. Veliler çocuklarını spora yönlendirirken yaş ve gelişim düzeylerine uygun branşlara yönlendirme yapmalıdır. Aktivitelere katılma kararı verirken önce branşın eğiticisinden bilgi alınmalı.Unutulmamalıdır ki; bu yaşlar sadece referans olarak verilmektedir. Çocuğun bireysel hareket becerileri ve fiziksel gelişim düzeyi farklılıklar gösterebilir" şeklinde konuştu.

"SPORU OKUL DÖNEMİNDE DE DEVAM ETTİRİN"

Sporun sadece yaz döneminde değil okul döneminde de devam ettirilmesinin önemli olduğunu söyleyen Çiftçi, şunları kaydetti; "Düzenli spor yapmak öğrenciye zaman yönetimi, planlı çalışma disiplini, performansını kullanabilme alışkanlığı ve yoğun bir okul zamanı sonrasında kontrollü bir eğlence ortamı sağlaması açısından büyük katkı sağlayacaktır. Tabi bunun için velinin okul döneminde çocuğunun, öğrenci ve sporcu olarak tutum ve başarısının gözetimini yapması zorunlu. Spor yapmaktan mutlu olan ve keyif alan bir öğrencinin okul yaşamı da pozitif yönde etkilenecektir. Spor kültürünün kazanımına başlanması için çocukluk dönemi en uygun zamandır."

SPOR YAPAN ÖĞRENCİLERİN SOSYAL BECERİ DÜZEYLERİ DAHA YÜKSEK

Öte yandan Gazi Üniversitesi tarafından Kars'ta ortaöğretim öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırmada spor yapan öğrencilerin sosyal beceri düzeylerinin spor yapmayan öğrencilerden yüksek olduğu saptandı. 12 okulda yapılan araştırmaya lisanslı olarak spor yapan ve spor yapmayan toplam 476 öğrenci katıldı.

  

Yorumlar