Onu seviyorsanız evde sigara içmeyin!

Halis Çocuk

  /   404   /   12 Mart 2018, Pazartesi

 Yazdır
Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, kış aylarında ve özellikle ilkbahar başlangıcında iki yaş ve altındaki çocuklarda sıkça görülen bronşiolite karşı önlem olarak evde sigara içilmemesinin önemli olduğunu belirtiyor.

  

Özcan, bronşiolitin akciğerlerdeki küçük solunum yolları olan bronşiyollerin özellikle viral enfeksiyonlarla şişmesi, daralması ve yoğun salgıyla tıkanmasıyla oluştuğunu kaydediyor.

Uzman, “Ateş olmayabilir, ancak sıkıntılı solunum giderek hava açlığına ve çocuğun yorulmasına yol açar. Bebek ne kadar küçükse yorulması o denli kolay olur. Altı ay altındaki çocuklarda bu durum daha ağır seyredebilir. Bronşiolitin en sık görülen komplikasyonu kulak enfeksiyonu olup, çocukların yüzde 20’sinde rastlanır. Bu hastalıkta koyu balgam genellikle öksürük nöbetlerine neden olur. Tuzlu su içeren burun damlalarının da burun tıkanıklığını gidermede etkili olduğunu unutmamak lazım. Çocuğunuzun yattığı odanın nemlendirilmesi için soğuk buhar uygulayabilirsiniz. Bakteriyel bir enfeksiyon düşünülüyorsa antibiyotik verilebilir. Çocuğunuzun yeterli sıvı aldığından emin olmalısınız. Solunum sıkıntısından dolayı beslenme genellikle yorucu olacağından, anne sütü ya da mamayı az miktarlarda daha sık vermeniz gerekir. Çocuğunuz öksürürken kusarsa bir süre bekledikten sonra tekrar yavaşça besleyin. Evinizde sigara içilmesine kesinlikle izin vermeyin. Çocuğunuzun nefes alıp vermesi sıklaştığı ve zorlaştığında, hırıltı şiddetlendiğinde, sakinken dakikada 60’ın üstünde nefes alıp verdiğinde, solunum sıkıntısından dolayı beslenemediğinde, öksürükle birlikte morardığında mutlaka bir doktora başvurun.” diyor.

  

Yorumlar