Çok mu umudumuzu kaybediyoruz?

İlim İrfan

  /   473   /   15 Mart 2018, Perşembe

 Yazdır
Bazen öyle zor şeyler yaşıyoruz ki tüm umudumuzu kaybediveriyoruz.

  

Hayata çok karamsar bakmaya başlıyoruz. Her şey olumsuz gidiyor, her şey ters yüz oluyor. Ne bizi sakinleştirebilecek bir dostumuz kalıyor yanımızda ne de derdimizi unutturacak güzel bir olay. Derdimiz başımızı aşmış durumda, bizi ne mutlu edebilir ki? Tam da bu durumda inanın ki bir tek bizi Allah sakinleştirebilir.

Sizi o anda kimse anlamaz ama gönüllerde olanı ancak Rabbim bilir. Kur'an-ı Kerim'de birçok yerde geçer ama bir örnek vermek gerekirse: " Sözünüzü ister gizleyin, ister açığa vurun; bilin ki, O, göğüslerin özünü bilir." (Mülk-13) O sizin ne kadar güçlük çektiğinizi en iyi bilir.

Bir dostunuza istediğiniz kadar derdinizi anlatın, o da ne kadar üzülürse üzülsün sizi tam olarak anlamayacaktır. Ama bu ayette gördüğümüz üzere bizim yüreğimizde olan biten her şeyi bilen, söylediklerimiz ya da gizlediklerimizden haberdar olan Rabbimiz var; yeter ki bunu unutmayalım.

Kur'an-ı Kerim'de Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: De ki: "Ey haddi aşarak nefislerine karşı israf etmiş olan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir." (Zümer-53) Böylesine bizi rahatlatan bir ayetten sonra tasalanmak beyhudedir, Rabbimizin merhametine sığınarak O'na teslim olmak düşer bize.

  

Yorumlar