Kına kanser gelişimini önlüyor

Şifa Bahçesi

  /   403   /   15 Nisan 2018, Pazar

 Yazdır
Kınanın kanser gelişimini önleyebileceği hiç aklınıza gelir miydi?

  

Yıllardır el, ayak ve saçlara yakılan bazende dövme olarak kullanılan kınanın, yapılan araştırmalar sonucunda kanser hücrelerinin gelişmesini önlediği ortaya çıktı. Gaziantep Üniversitesinde araştırılıp fareler üzerinde...

 

Kınanın kanser gelişimini önleyebileceği hiç aklınıza gelir miydi? Yıllardır el, ayak ve saçlara yakılan bazende dövme olarak kullanılan kınanın, yapılan araştırmalar sonucunda kanser hücrelerinin gelişmesini önlediği ortaya çıktı. Gaziantep Üniversitesinde araştırılıp fareler üzerinde de denenerek kesin olarak kanıtlandı.

Kanser hastalığının giderek yaygınlaşması, bu hastalığın önlenilmesi için yapılan araştırmaları daha da hızlandırdı. Bilim adamları bu hastalıkla savaşmanın yeni bir yolunu daha buldular.

Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, kınanın kanseri önlemek için etkili olup olmadığını araştırdılar. Yapılan bilimsel araştırmada, 10 gün ara ile 60 fareye farklı dozlarda ağız yolundan kına verildi. 10 gün sonra bu fareler üzerinde kanser parametrelerine bakıldı. Sonuç olarak ise kınanın Ehrich Ascite Corcinama kanserli hücrenin büyümesinin durduğu görüldü.

Kanserle mücadelede önemli role sahip olan enzimlerinde çoğaldığı saptandı. Araştırmada doğal toz yeşil kına kullanıldı. Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan, bilimsel çalışmaların süreceğini ve kansere karşı ilaç olanaklarının böylece geliştirileceğini söyledi.

  

Yorumlar