Erkek Çocuklarını Tehdit Eden Hastalık

Halis Çocuk

  /   375   /   16 Nisan 2018, Pazartesi

 Yazdır
TRT Haber Gündem yayınında genetik bir kas hastalığı olan müsküler distrofili çocukların ve ailelerinin sesine kulak verildi.

  

Geçtiğimiz Şubat ayından bu yana yürüyemeyen 15 yaşındaki Hasan Yılmaz ile yürüme zorluğu çeken kardeşi 10 yaşındaki Berkant Yılmaz yaşadıklarını ve yaşayamadıklarını anlattı.

Baba Osman Yılmaz ve Anne Gülbeyez Yılmaz ise hastalığın tedavisinin bulunması için doktorlardan müjdeli haber beklediklerini söyledi.

Çocukların doktoru, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Klinik Şefi Prof. Dr. Füsun Toraman ise, fizik tedavinin bu hastalığın seyrinde çok olumlu katkısı olduğunu belirtti.

Tedavisi olmayan ancak ilaçlar ve fizik tedavi yöntemiyle yaşam kalitesinin yükseltildiği ilerleyici bir hastalık müsküler distrofi.

Ağırlıklı erkek çocuklarında görülen kız çocuklarının ise taşıyıcı olduğu müsküler distrofi; adale fonksiyonu için şart olan "DİSTROFİN" isimli proteinin yokluğundan kaynaklanıyor.

Küçük çocuklarda, hareket güçlüğü, yürüme, tırmanma, merdiven çıkma, ellerin başını üzerine kaldırmada sıkıntı ve sıklıkla düşme gibi durumlar yaşanıyor.

Aieleler çocuklarında bu tür belirtiler gördüğünde mutlaka bir çocuk nöroloğuna başvurmalı.

Çocuğun yaşı büyüdükçe yürüyemiyor ve ilerleyen zamanda da yatağa bağımlı hale geliyor.

  

Yorumlar