Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Halis Bilgi

  /   1112   /   16 Ocak 2019, Çarşamba

 Yazdır
Mide bulantısı birçok sebepten dolayı görülebilir. Leblebi, zencefil çayı, adaçayı mide bulantısına iyi gelen yöntemler arasındadır. Bulantıya kusma, halsizlik, şişkinlik, karın ağrısı gibi farklı rahatsızlıklar da eşlik edebilir. Hamilelik en bilinen mide bulantısı nedenleri arasındadır. Araç tutması, regl ağrıları, migren, çeşitli mide rahatsızlıkları, safra kesesi ve pankreas hastalıkları, bağırsak rahatsızlıkları, hepatit bulantıya sebep olabilir.

  

ELMA BULANTIYI KESMEYE YARDIM EDER.

Elmanın lifli yapısı sayesinde mideye yarar sağlar. Sindirim sistemini ve bağırsakları rahatlatır.

TUZLU KRAKER MİDEYİ RAHATLATIR.

Ekmek, kraker, tost gibi nişasta içeriği yüksek besinler mide asini emerek bulantıyı geçirir. Kraker, açlığı bastırır. Herhangi bir kokusu olmaması kişileri rahatsız etmez. Bu nedenle mide bulantısını bastırıcı etkisi vardır. Özellikle hamilelik dönemindeki bulantılar için sabah yataktan kalkmadan önce birkaç tane kraker yemek rahatlatıcı etki yapar.

ZENCEFİL BULANTI VE KUSMAYI KESER

Zencefil çayı özellikle hamilelik dönemindeki bulantı ve kusmayı azaltır. Nane limon çayının içine zencefil ilave edilirse bulantıyı önleyici etki yapar. Zencefil koklamak benzer etki yapar.

PAPATYA ÇAYI RAHATLATICIDIR.

Bir fincan su kaynatın. İçine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya atın. 5-10 dakika demlendirdikten sonra süzün. Ilınınca içine bal ilave ederek papatya çayı içebilirsiniz. Aynı zamanda papatya suyuna batırılmış havlu kullanabilirsiniz. Papatya suyuna batırılmış havlu ile karnınıza 15 dakika kompres yapabilirsiniz.

NANE OLDUKÇA ETKİLİDİR.

Ferahlatıcı aroması sayesinde rahatlama sağlar. Bulantı durumlarında nane çayı içilebilir. Bir parça taze nane çiğnenirse bulantıyı kesmeye yardım eder. Aynı zamanda nane yağı koklanabilir.

TAVUK SUYUNA ÇORBA RAHATLAMA SAĞLAR.

Tavuk suyu çorbasının yağ oranı nispeten düşüktür. Tok tutucu ve mideyi rahatlatıcı özelliği vardır. Bu nedenle bulantı durumlarında rahatlama sağlar.

ADAÇAYI HAZIRLAYABİLİRSİNİZ.

Bir bardak su kaynatın. Kaynamış suyun içine 1-2 tatlı kaşığı adaçayı koyarak 10 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Ilınınca bal ekleyerek içebilirsiniz.

LAVANTA YAĞI TÜKETEBİLİRSİNİZ.

Bulantıyı hafifleten lavanta yağı suya karıştırılarak yada şekere damlatılarak tüketilebilir. Bir adet kesme şekerin üzerine 3 damla lavanta yağı damlatarak yiyebilirsiniz.

MUZ FAYDA SAĞLAR.

İshal ile birlikte oluşan mide bulantılarına muz iyi gelir. İshal ve kusma ile birlikte vücuttan bir miktar potasyum kaybedilir. Muz kaybedilen potasyumun vücuda geri alınmasına yardım eder. Aynı zamanda ishali azaltır. Nişasta içeriği yüksek, bağlayıcı bir meyvedir.

KEKİK ÇAYI MİDE BULANTISINA İYİ GELİR.

Kekik çayı hazırlamak için bir fincan su kaynatılır. İçine 1 çay kaşığı kekik atılır. 5 dakika demlendirilir. Ilındıktan sonra kekik çayı içilir.

IHLAMUR ÇAYI YARAR SAĞLAR.

Birkaç bardak ıhlamur çayı içebilirsiniz. Soğuk algınlığı, mideyi üşütmek gibi zamanlarda rahatlamaya yardım eder. Ihlamur çayı demlerken içine elma kabuğu, tarçın, limon, portakal kabuğu ilave edebilirsiniz.

KURUYEMİŞLER İYİ GELİR.

Sarı leblebi deniz tutmasındaki bulantılar için bire birdir. Aynı zamanda badem ve fındık bulantıyı hafifletir. Mide bulantısını kesmek için yanınızda bir miktar kuruyemiş bulundurabilirsiniz.

MİDE BULANTISI NASIL GEÇER?

 • Gün içinde düzenli olarak su içmeye özen gösterin.
 • Yağlı yiyecekler, kızartmalar ve baharatlı yiyecekleri çok fazla tüketmeyin.
 • Evinizi ve odanızı sık sık havalandırın. Temiz hava mide bulantısına iyi gelir.
 • Az az ve sık sık yemek yeyin. İki yada üç öğünde çok yemek yerine ara öğünler edinin.
 • Sabah kahvaltıda ağır, yağlı yiyecekler yemekten kaçının.
 • Yemekten sonra hemen uzanmayın yada uyumayın.
 • Akşam yemeğinde ağır yemekler yemeyin. Bu tarz yemekleri öğle yemeğinde tercih edebilirsiniz.
 • Spor yada egzersiz yapmak bulantıları rahatlatabilir.
 • Temiz havada yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Keskin kokulardan uzak durun. Keskin kokulu parfüm, deterjan, yumuşatıcı gibi ürünleri koklamayın.
 • Yemek sırasında sıvı almayın.
 • Yolculuk sırasında yanınızda naneli şeker bulundurun.
 • Soda içebilirsiniz. Soda rahatlatıcı etki yapabilir.
  

Yorumlar