Gençler için sinsi tehlike: Bonzai

  /   367   /   25 Haziran 2014, Çarşamba

 Yazdır

Bonzai, tamamen tarım ilacı içeren bir maddenin bir takım otlar ve sentetik maddeler ile birlikte karıştırılarak emzirilmesinden elde diliyor.

Gençlerin bağımlı olmalarını sağlayacak sinsi oyunlara dikkat çekilmesi gerekiyor

  

Birbirinden farklı yöntemlerle üretildiği için çok fazla çeşidi olan Bonzai’nin en önemli özelliklerinden biri de ucuz olması. En pahalısı 5 lira olan Bonzai’yi daha çok ergenlik çağındaki gençler kullanıyor. Bonzai, tamamen tarım ilacı içeren bir maddenin bir takım otlar ve sentetik maddeler ile birlikte karıştırılarak emzirilmesinden elde diliyor. Bu yüzden otopsilerde Bonzai maddesi çıkmıyor ve ölüm nedeni başka görünüyor. Bu uyuşturucu aynı zamanda kullananların iç organlarında da büyük tahribata yol açıyor. Alkol ve başka maddelerle kullanıldığında ise bu tahribat ani ölümlere sebebiyet veriyor.

Bu yasa yürürlüğe girsin artık!

Gençleri zehirleyen uyuşturucu tacirlerine nefes aldırmayan polis ekipleri, her gün farklı adreslere operasyonlar düzenliyor. Fakat satıcılar yasal boşlukları kullanarak ellerini kollarını sallayarak yeniden toplum arasına  karışıyor. Yeni Torba Yasa’da Bonzai ve uyuşturucu kullananlara verilen ceza 1 yıldan 2-5 yıla, uyuşturucu satıcılarına verilen ceza da 5-15 yıldan, 10-20 yıla çıkarılıyor. Polis ekipleri bu yasal düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanarak bir an önce yürürlüğe girmesini bekliyor. Yasanın neden hâlâ yürürlüğe girmediği ise bilinmiyor.

Gençler göz göre göre helak oluyor

Narkotik dedekifleri, birkaç dakika içinde ölüme yol açan sentetik uyuşturcuyla ilgili eğitimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda 2014 yılında 52 okulda 10 binden fazla öğrenciye ulaşıldı, 750 veli bilgilendirildi. Sivil toplum örgütlerinden 2 bin, cezaevlerinde 245 kişi eğitimden geçirildi. Narkotik polisi, 11 bin 554 el broşürü bastırıp, 51 bilboard ile toplumun herkesine ulaşmaya çalışıyor.

Yasal boşluk ölümüne zehirliyor

Bursa’da bonzai ve uyuşturucu ile mücadele eden emniyet ekipleri, geçen yılın aynı dönemine nazaran 3 kat başarı kaydederek 6 ayda 11 kilogram bonzai ele geçirdi, 859 içici hakkında işlem yaptı, 180 uyuşturucu satıcısının tutuklanmasını sağladı. Bonzai dahil uyuşturucu kullananlara yönelik cezaları arttıran kanun çıktı, ancak polis yasanın yürürlüğe girmesi için resmi gazetede onaylanmasını bekliyor. Bursa’da romanların yaşadığı ve gençlere uyuşturucu satılan evde 4 gün önce 1 kilogram 200 gram bonzai ele geçirilmesine rağmen zanlının serbest bırakılması mahalle sakinlerini üzdü.

Bursa polisi, bonzai kullanımının yaygınlaşması, 2 gencin ölümü, her gün çok sayıda gencin komaya girmesi üzerine uyuşturucuyla mücadeleye hız verdi. 2014 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine nazaran ele geçirilen bonzai miktarı ve işlem yapılan kişi sayısı 3 kat artarken, okullardan, sivil toplum kuruluşlarına ve cezaevlerine kadar bir çok noktada 15 bin kişiye eğitim verildi. Polis, bonzai de dahil uyuşturucu madde kullanan ve satanlara yönelik cezayı arttıracak yasanın Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesini bekliyor.  Bursa Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde 200, sokak timleri ve Yıldırım İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde de 100 olmak üzere 300 polisle etkin mücadele yürütüyor. Sentetik olduğu için alınan her fazla gramın ölüme sebep olduğu bonzai konusunda 2014 yılının ilk 6 ayında 859 içici hakkında işlem yapılırken, 10 bin 803 gram bonzai maddesi ele geçirildi. Operasyonlarda uyuşturucu satıcısı 277 kişi yakalanırken, bunların 180’i tutuklandı.

Yeni Yasa Cezaları Katlıyor

Gençleri zehirleyen uyuşturucu satıcılarının ölüm evlerini nokta nokta bilen polis, her gün farklı adreslere, farklı ilçeye operasyon düzenliyor. İnegöl ilçesinde 39, İznik’te de 8 kişi operasyonlar kapsamında tutuklandı. Bursa’da da bütün uyuşturucu satış noktaları polislerin kontrolü altında. Polis ekipleri ise yasal düzenlemenin hayata geçmesini bekliyor. Torba yasada bonzai ve uyuşturucu kullananlara verilen ceza 1 yıldan 2-5 yıla, uyuşturucu satıcılarına verilen ceza da 5-15 yıldan, 10-20 yıla çıkarıldı. Kanunun Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesini     bekleyen polis, adliye ile koordineli bir şekilde uyuşturucu kullananların da tutuklanması için çalışacak.

Ölüm Evine 4 Gün Önce Baskın Yapılmış

Polisin, önceki gün bir ulusal gazetede yer alan “ölüm evi” başlıklı evle ilgili 4 gün önce operasyon düzenlediği de ortaya çıktı. Narkotik dedektiflerinin 20 Haziran’da daha önce uyuşturucu satışından da kaydı olan C.Ö.(41) isimli şahsın evine baskın yaparak 1 kilogram 200 gram bonzai ele geçirdiği, ancak bu kişinin savcılıktan serbest bırakıldığı öğrenildi. C.Ö.’nin yine ocak ayında 2 bin 460 adet uyuşturucu hap ve 123 paket bonzai ile yakalanıp tutuklandığı, ancak ilk duruşmada serbest kalarak bu işe devam ettiği ortaya çıktı.

Polis Gençleri Uyarıyor

Narkotik dedekifleri, birkaç dakika içinde ölüme yol açan sentetik uyuşturcuyla ilgili eğitimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda 2014 yılında 52 okulda 10 binden fazla öğrenciye ulaşıldı, 750 veli bilgilendirildi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimlerini tamamlayan 440 aile hekimine de konuyla ilgili bilgi verildi. Sivil toplum örgütlerinden 2 bin, cezaevlerinde 245 kişi eğitimden geçirildi. Narkotik polisi, 11 bin 554 el broşürü bastırıp, 51 bilboard ile toplumun herkesine ulaşmaya çalışıyor.

Bursa’da Topyekun İşbirliği Gerekiyor

Bonzai kullanan ya da uyuşturucudan ölen gençlerin çoğunluğu parçalanmış aile kurbanı. Uzmanlar, polisiye ya da adli tedbirlerin yetersiz kaldığı durumlarda sosyal durumların da göz önüne alınmasını istiyor. Aile Müdürlüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ve Yeşilay’ın işbirliği yaparak bir eylem planı üzerinde çalışması, adli kolluk ile koordineli olarak valiliğin duruma el atması gerekiyor. Bir 112 görevlisi, “Her gün çok sayıda genç koma halinde hastaneye götürülüyor. Ancak serum bağlanarak iki satır ifadeyle bir saat sonra serbest kalıyor. Buna çare bulunmalı. Polis ve ambulans tedbirleri yetmiyor” diye konuştu.

  

Yorumlar