Oruç tutan yaşlılara sağlık önerileri

Halis Sağlık

  /   1105   /   18 Mayıs 2019, Cumartesi

Halisaile
 Yazdır

  

İnsanoğlu yaşlandıkça, vücut fonksiyonları yavaşlamaya başlar ve mizacı “soğuk ve kuru” mizaca doğru gider.  Sözkonusu “soğuk ve kuru” özellik vücudun bazı organlarını da olumsuz etkiler ve yaşlı kişilerde cilt kuruluğu, göz kuruluğu, bulanık görme, uykusuzluk, kansızlık, sindirim problemleri, ses ve kokulara karşı aşırı duyarlılık, kulak çınlamaları ve kabızlık gibi problemler daha sık görülmeye başlanır.

Bu durum özellekle sıcak mevsime, yani ilk baharın son ayı Haziran’ın başlangıcına denk gelen ramazan ayında kendini daha fazla belli eder ve yaşlı bireyler için daha sıkıntılı bir hal alır.

Yaşlı bireylerin vücutlarında azalan nem orananının sıcak mevsim ve orucun da etkisiyle daha da etkili bir hal almaması için besleyici, güç veren ve vücudun nem oranını dengeleyen gıdalar tüketilmesi önerilir.

Bademli muhallebi, iftarda yenmesi için, tavuk suyuna yapılmış içinde havuç, bir miktar pirinç ve bir miktar bulgur, maydanoz ve nane bulunan, ayrıca kabızlığa iyi gelen kurutulmuş erik te konulmuş çorbalar oldukça iyidir. Bu çorbaların zeytin yağı ile yapılması ve ya pişirdikten sonra bir miktar tatlı badem yağı eklenmesi tavsiye edilir. Bol salçalı ve ya yağlı yiyecikler yaşlıların sindirimini zorlayacağından yemeklerinde kullanılmaması tavsiye edilir.

Makarna, pilav, börek ve hamur işleri, gibi sürekli katı gıdalarla beslenme yaşlılarda kuruluğu tetikler ve sözünü ettiğimiz  kuruluğa bağlı sıkıntıların artmasına sebep olur. Ayrıca sindirimi zor olan kızarmış yiyecekler, sığır ve dana eti, aşırı yağlı ve salçalı yiyecekler de aynı şekilde olumsuz sonuçlar verecektir.

Ayrıca iftarı yaptıktan iki saat sonra yenilecek armut, 7-8 saat öncesinden ıslatılmış kuru incir, ıslatılmış kayısı kurusu ve ya hoşafı, siyah kuru üzüm, hem vücuda kuvvet vermesi hem de kaybedilen nemin yeniden kazanılması açısından oldukça iyidir. Badem sütü de yine iftardan sonra içebilecek en ideal içeceklerdendir. Badem sahip olduğu yüksek besin değerleri ile yaşlılarda, hem vücutta yaşanan nem kaybını dengelemesi, vücuda güç vererek bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından önemle tavsiye edilir.  

Yaşlı bireylere vücutlarında yaşanan nem kaybının giderilmesi için öğlen saatlerinde çok uzun olmayan kısa süreli uykular da iyi gelecektir. Ayrıca yaşlılar için tatlı badem yağına yatırılarak yapılan menekşe yağı ile yapılacak bir masajın da onları iyi hissettirecenin unutmayalım.

Yaşlı bireylerin aşırı acı, ekşi, kızarmış ve bol baharatlı gidalardan uzak durmaları gerekir. Uyku problemi yaşayan ve uykuya dalmakta zorluk çekenler yatmadan önce alın ve şakaklarını menekşe yağı ve ya tatlı badem yağ ile hafif masaj yapmaları, ayrıca burnun bir tarafına bir gece, diğer tarafına bir sonraki gece olacak şekilde menekşe ve ya tatlı badem yağı damlatmaları faydalı olacaktır.

Halisaile

  

Yorumlar