Hayatınızı Kolaylaştıracak Mutfak Sırları

Halis Mutfak

  /   878   /   19 Mayıs 2020, Salı

 Yazdır

  

Muzun Kararması İçin Pratik Bilgiler

Muz özellikle çocuklu ailelerde en çok tüketilen meyvelerin başında geliyor. Muz çabuk kararan bir meyve. Muzun kararmaması için muzu daha ilk aldığınız da salkım halinde almanız kararmayı biraz daha geçiktirecektir. Diğer taraftan, muzu buzdolabında saklamayın.

Mutfağınızdaki Tahılları Korumak İçin Pratik Bilgiler

Mutfağınızda bulunan tahıl ve bakliyatların nemlenip böceklenmemesi için defne yaprağından bir iki adet üzerine bırakmanız yeterli olacaktır.

Tuzunu Fazla Kaçırdığınız Çorbayı Sakın Dökmeyin!

Evet tuzu fazla oldu diye bir tencere çorbayı insan zaten dökmeye kıyamaz. Ama tuzlu da çorba içilmeyeceği için size hemen işin sırrını pratik bilgisini verelim. Öncelikle tuzunu fazla kaçırdığınız çorbanın içine patates doğrayarak ya da yulaf ezmesi kullanarak tuzun yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Acı Patlıcanı Tatlandırma Yöntemi

Patlıcan ülkemizin her şehrinde yemekleri yapıldığında her zaman başköşeye oturtulan bir sebzemiz. Fakat bazen almış olduğunuz patlıcan acı çıkarda tadı olmazsa yapacağınız en pratik şey patlıcanı güzelce soyup acısının gitmesi için yarım saat kadar tuzlu suda bekletmeniz yeterli olacaktır.

Sirkeli Salatayı Süt ve Şekerle Tatlandırabilirsiniz

Yemeklerin yanında yapmış olduğunuz sirkeli salata soslarının içine az miktarda süt ve şeker eklerseniz salatanın daha lezzetli olamasını sağlamış olursunuz.

Tuz Yerine Limonu Tercih Edin

Tuzun özellikle yaşlılarda çok fazla zararının olduğunu biliyorsunuz. Fakat limon için aynı şeyler geçerli değil. Sadece sağlık açısından da değil, yemeğe attığınız tuzun miktarını bilemeyebilirsiniz. Limonun kan basıncını düzenleyici bir etkisi olduğu gibi yaptığınız yemeklere aroma da katarak tuz ihtiyacını karşılamış olursunuz.

Haşlanmış Eti Tekrar Normale Döndürmek İçin Yapmanız Gerekenler

Etinizi çok fazla haşladıysanız ilk iş eti çıkartıp dilimlere ayırarak işe başlamalısınız. Dilimlediğiniz ete soğan ve domates doğrayıp biraz da bitkisel yağ, limon suyu ve sirkeyi karıştırıp bir süre bekletin. Etin kuruluğundan eser kalmayacaktır.

Çıtır Çıtır Kızartma Yapmak İçin Kuruyemişleri Deneyin

Eti genelde galeta unu ile çıtır hale getirirler. Biz olaya bir farklı boyut katarak üzerine fındık, fıstık, ceviz parçaları eklemenizi tavsiye ediyoruz. Tek yapmanız gereken eti alıp kuruyemiş kırıntıları ile bulayıp güzelce kızartın.

Vanilya ile Sebzelerinizi Tatlandırın

Evet, evet yanlış duymadınız. Vanilyayı sadece pastalarda değil, sebze yemeklerinde de kullanabilirsiniz. Az miktarda vinalyayı baharat olarak sebze yemeklerinde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kahve Gibi Kahve Olması İçin: Tuz...

Aslında tuzu özellikle Akdeniz bölgesinde yaşayanlar portakal, mandalina gibi meyvelerin üzerine hafifçe serpiştirerek tüketirler. Tuzun çözücü bir etkisi olduğundan kahvenin içine de çok az miktarda atıp yaparsanız kahvenin yoğunluğunu damağınızda hissedeceksiniz.

Elmalı Turta Hamurunu Yoğunlaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Elmalı turtayı kim sevmez ki? Özellikle 5 çayının yanında... Elmalı turta hamurunun içine koyduğunuz elmalar şayet turta hamurunu deliyorsa tek yapmanız gereken elma harcına un eklemeniz hamurun delinmesini önleyecektir.

Turta Hamurun Üstü Hemen, Altı Geç, Ortası Hamur Kalıyorsa Yapmanız Gerekenler:

Turtanın kenarlarını üstünün yanmaması ortasının pişmesi ve altının güzel kızarması için nemli bir peçete ile kaplayıp öyle fırınlayın.

Nar Ekşisiyle Etleri Nar Gibi Kızartın

Etin kızarmasını mı istiyorsanız? İşte size pratik bir bilgi daha. Evet yanlış okumadınız nar ekşisine su karıştırarak sos yapıp etin üzerine sürerseniz etleriniz nar gibi kızaracaktır.

Pişirdiğiniz Eti Hemen Servis Edip Tüketmeyin

Et piştikten hemen sonra servis etmeyin. Etin lezzetlenmesi için alüminyum bir folyoya sarıp yaklaşık 10 dakika kadar eti kendi suyu içinde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Et ve Tavuk Suyunu Lezzetlendirmek İçin Pratik Bilgi

Et ve tavuk suyunun yemeklere lezzet kattığını hepimiz biliyoruz. Piştikçe bulanıklaşan tavuk ve et suyu çorbalarınızın görüntüsünü etkiliyor olabilir. Bu durumdan kurtulmak için yapmanız gereken sadece bir küp buzu kaynamakta olan tavuk ve et suyuna bırakın. Suyun berraklaştığını göreceksiniz.

  

Yorumlar