Her insan farklı bir renktir ve dünya rengârenktir

Halis Bilgi

  /   881   /   09 Temmuz 2020, Perşembe

 Yazdır

  

Bazen düşüncelerimize sıkı bir şekilde bağlanıyoruz ve kendi düşüncemizden daha doğru bir düşünce olamazmış gibi bir tavra bürünüyoruz. Oysaki hem yanlış düşünüyor olabiliriz, hem de istişare ederek aynı konuya yeni bir pencereden de bakabiliriz. Atalarımızın dediği gibi: Bin bilsen de bir bilene danış.

Bizler bazen karşıt görüşte olan insanlara saygı duymayı unutuyoruz. Henüz sözünü bitirmeden o kişiyi susturmaya çalışıyoruz. Ama bilmeliyiz ki dinlemeyi becerebildiğimiz ölçütte karşı tarafa saygı göstermiş oluruz. Aksi takdirde karşımızdaki kişiye saygı göstermediğimiz için o kişinin bize olan saygısını kaybederiz.

Her insanın farklı bir düşüncesi elbette ki olacaktır, çünkü Allah her kişiye akıl vermiştir.

Şöyle bir düşünün ki; tüm insanlar aynı şekilde düşünseydi düşünce diye bir kavramın olması anlamsız olurdu, dünya yalnızca tek bir renk olurdu, her konuda belli bir fikir olurdu ve biz yalnızca o fikri savunurduk; yani bunun neticesinde düşünemezdik.

Herkesin ayrı ayrı bir düşüncesi vardır ve bizim herkesin ayrı bir düşüncesi olmasına şükretmemiz gerekir; çünkü herkes düşünebildiği kadar özeldir. Bir başka düşünce bize düşünmediğimiz bir noktada ışık olabilir, bize yeni bir bakış açısı kazandırabilir; her farklı düşünce bizim daha doğru düşünmemize olanak sağlar. Bu farklılıklar bize verilen aklın meyvesidir. Bizlere bahşedilen akıl sayesinde dünya siyah ya da beyaz bir renkten ibaret değildir; rengârenktir. Bu renkleri silmeye çalışmayalım, bu renklerden faydalanalım.

İnşallah gün gelecek birbirimizi dinleyeceğiz, birbirimizin fikirlerine hak vermesek bile birbirimize saygı duyacağız, Allah'a emanet olunuz.

  

Yorumlar