Güzel bir gelenek

Örnek - Bizim Aile

  /   357   /   11 Temmuz 2014, Cuma

AA
 Yazdır

Dutluca’da Ramazan aylarında birlik ve beraberlik bakımından ülkeye örnek olacak bir gelenek yıllardır sürdürülüyor.

Köy halkı, bir asırdır, tek bir sofrada iftar açıyor

  

Dutluca'da, ramazan aylarında birlik ve beraberlik bakımından ülkeye örnek olacak bir gelenek yıllardır sürdürülüyor. İftarlarda bir asırdır tek sofranın kurulduğu mahallede, kadınlar ve erkekler, ezan okunmasıyla orucu açıyor, hoş sohbetle ramazanın sıcaklığını birlikte hissediyor.
Yıllar önce hayır amaçlı bir kişinin başlattığı iftar geleneği, diğer ev sahiplerinin de sahip çıkmasıyla bugünlere geldi. Mahalle sakinleri bu geleneği uzun yıllar devam ettirmek istiyor.
Mahallenin ihtiyar heyetinde yer alan ve sırası geldiği için iftar veren Sertan Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eskiden köy olan Dutluca'da büyük dedelerinden kalan yaklaşık 100 yılık mirasa sahip çıktıklarını söyledi.

Ramazan günlerinde iftar için sadece tek evde yemek hazırlandığını belirten Kurt, şöyle konuştu:
"Yemekler, ortak kullandığımız tabak, çanak, bardak ve tepsilerle dağıtılıyor. Ortalama 200 kişiye iftar veriliyor. Yemek çeşidi ve malzemesini ev sahibi belirliyor. Ramazanın ilk gününden son gününe kadar bu şekilde devam ediyor. Ezan okunduğu zaman aynı anda herkes birlikte orucunu açıyor. Erkekler caminin bahçesi ve meydanında, kadınlar evin önünde oluyor. Diğer bayanlar da yemek yapılan eve yardıma gidiyor; imece usulü. Büyüklerimizden böyle gördük, böyle devam ediyoruz. İftarlarımız, civar mahallelerden gelenlerle daha kalabalık oluyor. Mesela az önce dışarıdan gelen 3 bayan, mahalleden geçerken bize ne yaptığımızı sordu. Anlatınca iftara katılmak istediler. Kim olduklarını bilmiyorum, gelene soframız açık. Köye kim gelirse ağırlıyoruz. Köyümüzde Tanrı misafiri eksik olmuyor. İzmir'den, İstanbul'dan hatta yurt dışından bile iftarı duyan geliyor. Başbakan, Cumhurbaşkanı, herkesi soframıza davet ediyoruz. Yemeğe birlikte kaşık sallayalım."
- Yemek hazırlığına sabahları başlıyorlar
Kurt'un kayınvalidesi Ayşe Kıymaz ise yemeklerin yapımına saat 10|00 civarında başladıklarını anlattı.
Ocakları, fırınları yakıp yemek pişirdiklerini dile getiren Kızmaz, "Bu iftarda sütlü çorba, patates, köfte, imam bayıldı, makarna, salata ve tatlı vardı" dedi.

İftara İstanbul'dan katılan Nuriye Çörekçioğlu da Burhaniye'nin köylerini merak edip gezerken 100 yıllık geleneği öğrendiklerini bildirdi. Daha sonra iftara katıldıklarını belirten Çörekçioğlu, "Çok güzel bir gelenek. İnsanları bir araya getirmek çok güzel. İstanbul'da tabii iftar çadırları daha kalabalık ama buradaki adet çok güzel" ifadesini kullandı.


  

Yorumlar