Yüzmenin beyne faydası

Örnek - Halis Bilgi

  /   999   /   14 Temmuz 2014, Pazartesi

 Yazdır

Allah Resulünün tavsiye ettiği sporun insan bedeni ve beynine sayısız faydaları var

Peygamberimizin tavsiye ettiği yüzme sporunun beyne faydası olduğu belirtildi

  

Yüzme sporunun sadece fiziki olarak kaslara değil aynı zamanda beyne de önemli bir etkisi olduğu belirtildi. Allah Resulünün çocuklara öğretilmesini istediği sporlardan biri olan yüzme, insan bedenine ve insan beynine olan yararları yeni yeni anlatılmaya başlandı

Avustralya’da bilim adamları yüzme sporlarının vücut kaslarına sağladığı faydanın yanı sıra aynı zamanda insan beynine de büyük fayda sağladığını ortaya çıkardılar.

Bilim adamları 30 derece sıcaklıktaki suda 10 dakika süre boyunca yüzdürülen deneklerin beyinlerindeki kan akış hızının ciddi anlamda artış gösterdiği, bu durumun ise kişilerin anlama kapasitelerini olumlu yönde etkilediğini gösterdi. İlk tespitler suya giren deneklerin beyinlerindeki kan akış hızının %14 arttığı yönünde. Araştırma kapsamında ilerleyen günlerde daha fazla denek üzerinde testlerin yapılacağı yönünde bilgi verildi.

 Yaz günlerinin yaklaşıyor olması bu haberle birlikte insanları çok daha fazla heyecanlandıracağa benziyor. Artık 2014 yılında tatil bölgeleri için yapılan reklamlarda bu gelişmenin reklam malzemesi olarak kullanılması hiçte şaşırtıcı olmayacaktır.  

Yorumlar