Fil hastasının çilesi bitmiyor

Şifa Bahçesi

  /   317   /   20 Temmuz 2014, Pazar

Ajanslar
 Yazdır

Fil hastalığına yakalandıktan sonra bir kaç hastanede tedavi gördüm. Yaralarım iyileşir gibi oldu ama tedavilerin ardından dtekrar ilerlemeye devam etti.

On yıldır Fil hastalığına yakalanan kadın tedavi için imkan arıyor

  

Hastalığa 2004 yılında yakalanan Saliha Satılmış daha önce çeşitli hastanelerde tedavi görmesine rağmen iyileşemedi. Her geçen gün hastalığı ilerleyen ve yatağa bağımlı hale gelen Saliha Satılmış'a evinde engelli olan iki kızı bakmaya çalışıyor. Hastanede tedavi görmek isteyen ve bunun için sesini duyuramadığını söyleyen Saliha Satılmış, "Fil hastalığına yakalandıktan sonra bir kaç hastanede tedavi gördüm. Yaralarım iyileşir gibi oldu ama tedavilerin ardından dtekrar ilerlemeye devam etti. Günlük ihtiyaçlarımı gideremez hale geldim. Banyo yapamıyorum ve lavaboya gidemiyorum. Özürlü kızlarım bana yardımcı olsalar da onlarda yeterli oranda yardım edemiyorlar. Sesimin duyulup yardımseverler tarafından destek görmek istiyorum. Eşimin bir tek emekli maaşıyla geçiniyoruz. 300 Tl ev kirası ödüyoruz. Biran önce hastaneye yatırılıp tedavi görmeye ihtiyacım var." diye konuştu.

Saliha Satılmış'ın hastanede tedavi görmesi gerektiğini söyleyen teyzesi Münevver Cebeci, "Şu anda ayağında yaralar oluşmaya başladı. Hergeçen gün bu yaralar büyüyor. Eşi de özürlü. Bir tek emekli maaşları var. Onunla geçinmeye çalışıyorlar. Günlük ihtiyaçlarını çevredeki vatandaşlar gidermeye çalışıyor. Ama yeterli olmuyor. Birilerinin sahip çıkmas ve biran önce de bir hastanede tedavi görmesi gerekiyor. " dedi.

Saliha Satılmış'ın çok zor şartlar altında yaşamaya çalıştığını söyleyen komşusu Sedat Kıldacı ise serum, ilaç ve çeşitli tedavilerinin evde bakım hizmeti kapsamında gerçekleştirildiğini belirterek, "Ama aylardır bu kadıncağız banyo yapamadı. Doğru dürüst beslenemiyor. Zihinsel engelli çocukları yeterli oranda sahip çıkamıyor ve temizliklerini yapamıyorlar. Bir hayırsever vatandaş şu Ramazan gününde sahip çıkarsa biz mahalle sakinleri olarak da çok mutlu olacağız. Kendisi yatağa bağımlı hareket edemiyor" diye konuştu.

  

Yorumlar