Havuç; Viteman deposu

Halis Bilgi - Örnek

  /   288   /   22 Eylül 2014, Pazartesi

 Yazdır

Yapısında bulunan Beta-karoten, pro-vitamin A (vücutta A vitaminine dönüşen, A vitamini öncüsü) özelliğindedir.

İçinde, A,B,C,D vitemanileri bulunan besleyici ve oldukça yararlı bir sebze

  

Zengin vitamin ve mineral içeriğiyle havuç, kış aylarında tüketilen en besleyici sebzelerden biridir. Bol miktarda A, E, C, D vitaminleri; potasyum, fosfor mineralleri, bir miktar da karbonhidrat içerir.

Yapısında bulunan Beta-karoten, pro-vitamin A (vücutta A vitaminine dönüşen, A vitamini öncüsü) özelliğindedir. A vitamini ise yağda eriyen vitaminler grubunda bulunur. Bu yüzden, havucu bir miktar yağ ile salatalarda tüketmek göz ve kemik sağlığı için tek başına tüketmekten daha faydalıdır. Beta-karoten ayrıca yaşlanma etkilerini geciktirir ve osteoporoza karşı koruyucu etki sağlar. Posa oranı yüksektir, sindirim sistemini düzenler. Antioksidan etki gösteren E vitaminlerini yüksek oranda içerdiği için kanser riskinin azaltılmasına ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Düzenli olarak tüketildiğinde, kalp-damar hastalıkları riskini azalttığı ve kolesterolü düşürdüğüne dair çalışmalar vardır. Cildin kurumasını engeller ve cildi canlandırır. Safra kesesi ve karaciğer enzimlerini düzenleyerek yağlanmayı azaltır.

Yapısında bulunan karbonhidratların glisemik indeksinin yüksek olması sebebiyle şeker hastaları, tükettikleri havuç miktarına dikkat etmelidir. Salatalarla birlikte az miktarda tüketmek sakıncalı değildir ancak büyük porsiyonlar halinde veya havuç suyu şeklinde tüketmek kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir. Sürekli olarak, fazla miktarda tüketimi ise karaciğerde toksin birikmesine ve deride turuncu renk değişimine sebep olabilir.

  

Yorumlar