Anne baba kavgası çocukları etkiler

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   550   /   21 Ekim 2014, Salı

Star
 Yazdır

Yeni doğan bebeklerde gaz oluşmasına sadece annenin tükettiği besinler tetiklemiyor. Uzmanlar, aile içindeki gerilim ve stresin bebeklerde gaza neden olabileceğini söylüyor.

Hamilelik dönemindeki eşler arası kavga doğan çocukta gaz yapıyor

  

Yeni doğan bebeklerin çoğunda gaza bağlı olarak ağlama nöbetleri oluşuyor. Bu durum ailelerde ‘Acaba bir sağlık sorunu mu var?’ telaşına neden oluyor.  Bebeğin gazlı olmasında emziren annenin tükettiği besinlerin yanı sıra aile içi gerilim ve streste neden olabiliyor.  Bebeklerde gazı sadece emziren annenin tükettiği besinlerin yapmadığını vurgulayan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri Gözlükgiller,  aile içindeki gerilim ve ekonomik durumunda bebeklerde gaza neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Hemen ‘kolik’ demeyin

Bebeklerdeki  gazın nedenlerinin halen bilinmediğini hatırlatan Gözlükgiller, özellikle gerilim ve stresin yoğun olduğu ailelerin bebeklerinde infantil kolikin (gaz) daha sık görüldüğüne dikkat çekiyor. Bebeğe infantil kolik tanısı koymadan önce birçok etkenin sorgulanması gerektiğini kaydeden Gözlükgiller, “Hamilelik sırasında çok sık psikososyal stresle karşılaşan annelerin bebeklerinde daha fazla infantil kolik görülüyor. Anne babadaki gerilimler, ailedeki anksiyete ve çevresel faktörler bebeği kolik yapabilir. Yine ailenin sosyal öyküsü ve geçim durumunun göz önünde bulundurulması gerekiyor. Mama alamayan bir aile mecburen bebeğini pirinç unuyla besleyecektir. Pirinç unu kabızlık yapar, kabızlık da ga.” dedi.

İlaç kullanmak gerekli mi

Bebeklerdeki gaz sancılarının tıbbi bir sorun olmadığını kaydeden Gözlükgiller,  gaz sancısının anne ve babaları uykusuz bıraksa bile, gazın tıbbi açıdan bebeğe herhangi bir zararı olmadığını söyledi. Bebeğin bir çocuk hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmesi gerektiğini vurgulayan Gözlükgiller, bebeklere ağlar ağlamaz hemen gaz giderici ilaçlar vermenin doğru olmadığını  söyledi. Alınan tüm önlemlere rağmen başarılı olunamazsa gaz giderici damlaların kullanılmasını gerektiğini vurgulayan belirten Gözlükgiller,  “Aşırı gaz ilacı kullanımı çocukta ilerleyen yıllarda kolon kanseri sıklığını  arttırıyor” dedi. Gözlükgiller, bebekte gaz olmaması için emziren annenin mutlaka gaz yapan yiyeceklerden uzak durması gerektiğini söyledi. Annenin özelikle sigara ve aşırı kahveden kaçınmasını  öneren Gözlükgiller, bebekte gaza neden olabilecek yiyecekleri şöyle sırladı: “Çikolata, soğan, baharatl, kuru fasulye, nohut, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon, greyfurt gaz yapar. Annenin aşırı tükettiği sigara ve kahve gazın yanı sıra bebekte uykusuzluğu ve huzursuzluğu tetikliyor.” 

  

Yorumlar