Trafik stresine karşı bunları yiyin

Örnek - Halis Bilgi

  /   270   /   12 Kasım 2014, Çarşamba

Zaman
 Yazdır

"Trafikte kendinizi sakin hissetmek için ceviz, badem, süt, peynir, fındık tüketin"

Büyük şehirlerin büyük sorunu olan trafik ve oluşturduğu strese karşı kuru meyve yiyin

  

Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, ev ile işyeri arasındaki ulaşımda trafikte geçen zamanın uzun olduğuna işaret ederek, "Trafikte kendinizi sakin hissetmek için ceviz, badem, süt, peynir, fındık tüketin" uyarısında bulundu.

Her geçen gün daha da artan yoğun trafikte zamanın büyük bir bölümünü geçiriyoruz. Ev ile iş yeri yakın mesafede değilse trafikte kalış saati gidiş-dönüş günde olarak büyükşehirlerde 4 saat bile bulabiliyor. Trafikte geçen zamanda sakinliği korumak gerektiğini belirten Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, sakin olmayı da bazı besinler tüketerek sağlanabileceği uyarısında bulundu. Ak, bazı tavsiyelerde bulunarak, şunları söyledi:

"Trafikte boğuşurken sinirlerimizin rahatlamasına ve metabolizmamızın bu süreçten doğru etkilenmesine yarıyor. Sabah erken saatlerde işe giderken ya da iş çıkış saatlerinde dönerken yanımızda neler bulundurmak sinir sistemimize iyi gelir? Sabah erken saatlerde başlayan trafikle boğuşurken, eğer kahvaltı edilmemişse sinirlerimiz daha da bozulabilir. Sabah uyanıncaya kadar yaklaşık 12 saatlik açlık gerçekleşmiştir. Eğer öğlene kadar bir şey yenilmezse vücut 16-17 saat aç kalmış olur. Ve bundan sonra yediklerinizin doğrudan yağa çevrilme oranı artar. Kahvaltı ise metabolizmamıza 'günaydın' çalışmaya başla komutunu veren ilk öğündür. Kahvaltı atlanıyorsa trafikte yaşanan sinir katsayısı artar. Kahvaltıda; stresle başa çıkmak için yumurta, enerjiyi artırmak için az yağlı süt, yoğurt ve peynir gibi protein kaynaklı besinler, yorgunluk hissiyle baş etmek için C vitamininden zengin kivi, portakal, çilek, yeşilbiber ve maydanoz gibi taze meyve ve sebzeleri, sakin kalmak ve öfke kontrolü yapmak için tam tahıllı, çavdarlı ekmek, yulaf tercih edebilirsiniz."

Diyetisyen Ak, sabah erken saatlerde işe giderken ya da iş çıkış saatlerinde dönerken stresi kontrol etmek için ceviz, badem, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar yanımızda bulundurulması tavsiyesinde bulundu. Ak, "Yiyecekler kolay taşınabilir olmalarının yanı sıra içeriğindeki sağlıklı yağlarla tok kalmanıza da yardımcı olacaktır. Yanınıza mandalina, yeşil elma, armut, muz gibi taze meyveler de alabilirsiniz. Kuru meyvelerin şeker içerikleri daha yüksek olmalarının yanı sıra atıştırma için pratiktir. Kayısı, erik, incir, dut kurularını da tercih edebilirsiniz. Sakin olmak için az miktarda karbonhidratlar kendinizi daha sakin hissetmenizi sağlar. Arabadayken yanınıza kolay taşınabilecek karbonhidratlar olan mısır pirinç patlağı, grisini, şekersiz yulaflı müsli barlar, yulaflı bisküviler alabilirsiniz. Yanında 1 kutu süt, ayran, peynir, fındık, ceviz ve badem gibi alternatifler de ekleyebilirsiniz." dedi.

  

Yorumlar