Ülkemizin sahip olduğu insan gücünü iyi kullanabilirsek önümüz ülke olarak çok açık olacaktır.

Öncelikle insan gücünden kastım genç nüfus oranımızın etrafımızdaki ülkelere oranla oldukça yüksek seviyelerde olması bizim için itici bir güç konumundadır.

Özellikle Avrupa ve Rusya’nın yaş ortalaması bize göre yüksek olmanın yanında buralardaki ülkelerin nüfusa oranla iş gücünden faydalanma oranları da aynı düzeyde düşük kalmaktadır.

Genç nüfus oranını iyi kullanabilmemiz için gençlerin alışkanlıklarında bazı önemli özelliklerin bulunması gerekmektedir.

Bu özellikleri sırasıyla şu şekilde açıklamak mümkündür:

  • Her genç güne erken başlamak için erken kalkmalıdır. Sabahın özellikle güneşin doğduğu ve yeryüzüne Allah tarafından rızıkların dağıtıldığı saatlerde ayakta olmak bir kere maça 1-0 önden başlamak gibidir.
  • Çevrenizi düşünen ve tefekkür eden zeki bir o kadar da akıllı insanlarla donatın. Etrafınızdaki tüm insanlar daima size her anlamda ve her alanda katkı sunabilecek kapasite ile birlikte yetenekte olsun. Düşünen ve tefekkür eden insan dünya da ne için bulunduğunu bilen bununla birlikte yaşamın ana gayelerini yerine getirmeye çalışan dolayısıyla da çevresine bunu yansıtan insandır.
  • Eleştirel düşünme yeteneğine sahip olun. Gençler öncelikle kendi öz eleştirilerini yapabilmelidirler. Bunun yanında başka kişilerin kendileriyle ilgili eleştirilere de açık olmalıdırlar. Eleştiri kendimizle ilgili göremediğimiz eksik yanlarımızın başkaları tarafından görülerek bizlere aktarılması süreci olduğundan başarı insanlar hayatlarının her safhasında eleştiriye açık olan insanlardır.
  • Sağlıklı yaşamaya ve sağlıklı kalmaya özen gösterilmelidir. Kötü alışkanlıklardan uzak durmalı ve hayatın her safhasında spor yapmaya özen gösterilmelidir. Maalesef ülkemizde uyuşturucu ve alkol kullanma yaşının oldukça aşağılara indiği gerçeği bu konuda çok çalışılması gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Her genç sağlıklı olan vücudu korumak zorundadır.
  • Gençler sadece ve sadece ihtiyaçlarına yönelik bir yaşam tarzı tercih etmelidirler. İhtiyaçların iyi belirlenmesi ve sonrasında o ihtiyaçlara dönük bir hayatın hedeflenerek yaşam önceliklerinin belirlenmesi başarıya giden yolda oldukça büyük önem arz etmektedir. İhtiyaç duyulmayan gereklilikler için yaşamak zamanın boşa geçirilmesinden öte bir durum değildir.
  • Tasarruf, tasarruf ve biraz daha tasarruf ederek yaşanmalıdır. Genç hayatının her safhasında lüksten ve şatafatlı bir hayat sürmekten kaçınmalı bunun aksine tasarrufu ön plana alarak bir yaşam stilini kendine hedef edinmelidir. Buradaki en önemli tasarruf zaman tasarrufudur. Yani gençler vakitlerini cafe köşelerinde sadece sohbetle değil kendi gelişmişliklerine etki edecek ilmi ve kültürel faaliyetlerle geçirmelidir. Tabii ki arkadaşlarla cafe’de oturulacak zamanlarda olmalı ama bu zaman dilimlerinin çok fazla olmamasın azami dikkat edilmelidir.
  • Gençler yaşamlarında risk almayı bilmeli ve hayatlarının tüm zaman dilimlerinde daima ileriye bakmalıdır. Finansta biz risk ne kadar yükselirse gelir de o kadar yükselir tezini savunuruz. Getirinin yüksek olabilmesi için risk alınmalıdır. Bunun yanında başarılı bir genç her zaman etrafına bakmayarak daima ileriye bakarak bir sonraki saat, bir sonraki gün, bir sonraki hafta veya bir sonraki yıl ne yapacağını planlayarak bir yaşam sürmelidir.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.