İran’ın hazar denizi sahilinde küçük şirin bir ilçe olan Taliş’deyiz. Taliş’in halkında etnik ve mezhep dokusu renkli

  

İran’ın hazar denizi sahilinde küçük şirin bir ilçe olan Taliş’deyiz.  Taliş’in halkında etnik ve mezhep dokusu renkli. Kürtler var, Farslar var, Gilek’ler var, Taliş’ler var. Ve doğal olarak söz konusu farklı etnik yapılardaki bu topluluklar Şii ve Sünni gibi farklı İslam mezheplerine de bağlılar.

Yolumuz böyle şirin bir ilçeye düştü.  Ehl-i sünnet mektebine bağlı alimleri ziyaret ediyoruz. Alimlerden biri bölgede “evlenme/boşanma ofisi” diye bilinen bir büroyu yönetiyor. Biz de bunu bir fırsat olarak görüp, İran’daki evlilikler ve boşanmalarla ilgili sorular yöneltiyoruz. Özellikle de Taliş’deki evlilikler üzerine sorularımıza verilen cevaplar diğer bölgelerdeki olaylarla benzerlikler arz ediyor.

Evlilik yaşının yükseldiğini,  kızlarda 26’dan az olmadığını, erkeklerde 29/30’lara kadar çıktığını söylüyor. Evliliklerde diğer şehirlerle birlikte Taliş’te bir dizi sorunların  olduğunu ifade ediyor. Çeyizler için talep edilen eşyalardaki lükse kaçmalar,  sosyal hayatın kolaylığını sağlayacak imkanlar, refah düzeyini yüksek gösterecek bir dizi talepler de evlilik yaşının artışında önemli paya sahip diyor, Taliş’li alim.

Kızlardaki eğitim seviyesinin yükselmesi, erkeklerde artış gösteren işsizlik de evlilik yaşının yükselmesindeki etkin olduğunu belirtmek gerekir.

Ama asıl can alıcı konu evlilik yaşının artış göstermesi değil, evlilikten sonra yaşanan  boşanma olayları. Çünkü, bölgede ciddi bir boşanma olaylarının vuku bulduğunu belirtiyor Taliş’li alim.

Merakımız burada başlıyor. Merakımızı gidermek için verilen cevaplar ise bizi utandırmakla birlikte düşündürmeye sevk ediyor.

Niçin boşanmalar artıyor diyoruz. Her şeyden önce  elimizde düşürmediğimiz şu akıllı telefonlar ve telefonlarda muhatabının kim olduğunu bilmediğimiz “sanal ortam”lar diyor yavaş yavaş. Sanal ortamlarda her şey serbest mantığı içinde her şey mübah anlayışı içinde bir  özgürlük var. Bu özgürlük yerinde ve bilinçli kullanılmadığı için küçük sorunlar büyüyor. Boşanmaya kadar gidiyor.

Durun bitmedi asıl can alacı noktaya temas edeceğim. Boşanmalarda en önemli nedenlerden biri, “Türkiye televizyonlarındaki diziler” diyor muhatabım olan alim. İster inanın ister inanmayın ama muhatabım olan Alim,  bölgemizdeki boşanmaların arkasındaki nedenleri üçe ayırıyor; 1. Türkiye Dizileri, 2. Sosyal medya, 3. Aileler arasındaki anlaşmazlıklar yada ailelerin  çiftlerin hayatlarına müdahalesi diye özetliyor.

Türkiye dizilerini  yurt dışına ihraç etmekle övünüyoruz yaa. İşte övünç kaynağımızın sonucu. Boşanmaların artışındaki nedenler içinde ön sırada.

Denetimsiz ve kontrolsüz bir dizi sektörümüz var.  Yurt dışında, kendi kültürümüzü tanıtmak bir yana hiç bir şekilde ahlaki değerlerle örtüşmeyen mesaj içeriyor. Bu yozlaşmış kültürü ihraç etmekle övünürüz yaa.

Komşumuzdaki aile yapılarını bozmak, ailelerin dağılmasını sağlamakta pay sahibiyiz. Övüne bildiğimiz kadar övüne biliriz artık.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.