Bütün bu örnekleri, Hacer üzerinde görmeye çalışırız.İyi de kim bu Hacer.

  

Aslına bakılırsa, Hz. Hacer’in kim olduğundan çok nasıl biri olduğunu öğrenmeye çalışmak daha iyi sonuç verir. Zira Hz Hacer’in bir insan olarak nerede doğup nerede vefat ettiği, hangi aileye mensup olduğu gibi sorulardan ziyade bizi ilgilendiren kısmı onun nasıl bir kişiliğe sahip olduğudur. Temsil ettiği anlayış, ortaya koyduğu tavır bizi ilgilendirir.

Bir köle, bir cariye olmasından çok bir eş olarak Hz. İbrahim’e karşı  tavrı ilgilendirir. Ve tabi ki, bir köle, bir cariye gibi yaklaşımlardan çıkarak Hz. İbrahim’e eş, Hz. İsmail’e anne olması, itaati, teslimiyeti ve dönemin şeytanlarına ve zorbalarına karşı dik duruşu önemlidir. Yaşadıkları karşısında zor da olsa, şükredebilmesi önemli, sabredebilmesi önemlidir bizim için.

Aslında Hz. Hacer’de, bir çok insan tiplerini görürüz. Bir çok insan tipi darken genel anlamda bizim için örneklik teşkil eden tiplerdir elbette.

Bir eştir Hz. Hacer, Hz. İbrahim’e, eşine güvenen, ve ona güven veren bir eştir. Sadık bir eştir. Iffetli bir eştir bütün gelecek kuşakların eşlerine örnek biridir.

Hz.Hacer, Hz. İsmail gibi bir Peygamberi yetiştiren annedir.  Bir çölde, ıssız bir vadide çocuğu ile yalnız başına kalmış, çocuğuna  yiyecek içecek arayışı içinde çırpınan bir annedir. Yüreği çocuğunun susuz dudakları için atan bir anne, gelecek kuşakların annelerine sembol bir annedir.

Hz.Hacer, Hz. Sare’ye kuma olmuştur. Çocuğu olmayan Sare’ye karşı tevazudan ödün vermemiştir. Saygıda kusur etmemiş, vakarlığını her daim korumuştur. Gelecek kuşaklara vakarlık timsali bir örnek olmuştur.

Hz. Hacer mümindir. Teslim olmuş biridir. Yaradan’a ve Yaradanın gönderdiği peygamber olan Hz. İbrahim’e İnanmıştır. Hiç bir zaman, peygamber eşi olmasından dolayı gurura kapılmamış, teslimiyet ve itaati seçmiştir. Ilahi emirlere teslim olan kişliğiyle gelecek kuşaklara tevekkülün örnekliğini göstermiştir.

Hz. Hacer, şeytan ve şeytanlaşanlara karşı bir dik duruşun örneğidir. Sare’nin itirazları karşısında gönüllü sürgün, ilahi hicrete çıkar ama olayların ilerisini görmeden teslim olur, şeytanın vesvesesine aldırış etmez. Hz. İbrahim’in çölde, ıssız vadide yalnız bırakmasına niçin bırakıyorsun bu ıssız yerde demez. Hz.İbrahim’in, biricik oğulları İsmail’I kurban etmek istemesine karşı şeytanın oyunlarına gelmez ve Rabbim böyle emretmiş ise böyle olmalı teslimiyetini sergiler, gelecek kuşaklara şeytan ve şeytanlaşanlara karşı nasıl olması gerektiğini gösterir. Dönemin  büyük şeytanlarının fitnelerine vesveselerine karşı bir nasıl tavır konulması gerektiğini gösterir.

Hz.Hacer, ibadet, tevazu, zikir, şükür, sabır tevekkül, tefekkür teslimiyet abidesidir. Imtihanda her daim Allah’I yanında hisseden bir  inançla şeytanın şerri, fitnecinin fitnesine karşı basiret örneğidir.

Hac ibadetinin, semboller üzerine kurulu olduğunu söylemiştik. Semboller içinde özellikle İbrahim, ismail ve Hacer üzerinde tiplemeler yapacaksak, Rabbimin bizlere İbrahim as. gibi zamanın putlarını kıran, İsmail gibi teslimiyeti kuşanan, Hacer gibi tevazu ve teslimiyietin yanında, en umutsuz anlarda dahi çaba  telaş içinde olmayı seçen kullarından olmayı nasip etmesini diliyorum

  

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.