Fazlaca kitabın çıktığı ve faydalı faydasız bir sürü kitabın elden ele dolaştığı bir zamanda. Gereksiz ve amaçsızca yazılmış kitaplara da gençler rağbet etmiş durumda. Kitap okumanın faydalı olduğunu hatta kitap okumayı çok sevdiklerini ve kitapsız bir hayat düşünemediklerini söylüyorlar. Kitap okumak gerçekten faydalı, gerekli ve ufka yolculuktur. Peki, her kitap kişide müspet etki bırakabilir mi? Okumaya değer mi? Ufka yolculuk yaptırıyor mu? Kişiye bildiklerinin tekrarını mı yaptırıyor? Farkında olmadan değerlerini mi unutturuyor? Yoksa okuduğu kitap düşünce yapısını olgunlaştırıp yoluna ışık tutacak bir kitap mı?

Gençlerin şu anda okunması için reklamları yapılan kitaplar, düşünceleri hala oturmamış ve kişiye faydasının olmayacağı kitaplar olmakla beraber, genç üzerinde ayıp kavramını kaldırıp, haram olan ilişkiler ve konuşmalar roman üzerinden gençlere özendiriliyor ve meşru bir işmiş gibi sunuluyor. Şu anda gençler arasında fenomen olan ve bizim “ergen” dediğimiz kesimin yazdığı, belki toplasanız on kitap okumamış kişilerin kitapları satış rekorları kırıyor ve filmi çekiliyor. Bunun yanında afişlerine sarılıp ağlayan gençleri de görmek mümkün. UYUTULUYORUZ!

Kitap okumak için herkesin elinde olması, en çok satılanlara düşmesi veya filminin çekilmesi gerekmiyor. Genç bilinçli kitap seçiminde bulunmalıdır. Önüne her gelen ve her övülen kitapla birilerinin hayal dünyasını okumakla ve bu işi ticarete dönüştürmüş kişilerin kitaplarını okumakla zamanlarını heba etmemeli, kaliteli bir okuma listesi ve araştırarak kitap okumaya başlamalıdır.

Çok fazla roman okuyarak zamanını ve beynini meşgul etmemeli, seviyesine göre ona kitap önerecek kişilere başvurmalı ve kitap okuma programı oluşturmalıdır. Hala roman okuyan gençler! Bu saatten sonra kendinize roman okumayı yasaklayıp, uzun bir müddet roman okumaya ara vermeli, değerli İslam âlimlerinin fikir kitaplarına başlamalı ve okuduğu kitabın kendisinde daha anlaşılır hale gelmesi için not tutarak yola devam etmelidir.

Kendisine bilgi vermeyen ve fikir dünyasını değiştirmeyip, yerinde saydıran kitaplardan uzak durmalı ve bir kitabı elinden geldiğince kısa bir sürede bitirme çabasında olmalıdır. Kitap ne kadar kısa bir sürede biterse kitap okuma gayreti o kadar artacaktır. Tersi olursa bıkkınlık ve okumaya karşı soğukluk oluşacaktır. Kitap kişiyi her zaman bir adım ileriye götürmelidir, eğer tam tersini oluşturuyorsa elinizdeki kitapla boşuna zaman kaybetmeyin ve elinizdeki kitabı derhal bırakın derim.

  

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.