Kadınlarda varis

Halis Sağlık

  /   274   /   22 Mayıs 2014, Perşembe

 Yazdır
Varisi tetikleyen unsurlar önemli

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cem Arıtürk, doğum yapan her 5 kadından 2’sinde varis bulunduğunu belirterek, “Çünkü gebelik varisi tetikliyor. Sadece çok ayakta duranlarda değil çok oturanlarda da sıklıkla görülüyor” dedi 

Arıtürk, gebeliğin varisleri tetiklediğine ilişkin yaptığı açıklamada, varisin sadece sürekli ayakta duranlarda değil aynı zamanda sürekli oturarak çalışanlarda da sıklıkla görülen bir rahatsızlık olduğunu vurgulayarak, “Özellikle şişman insanlar varislere daha çok yatkınlık gösteriyor. Ayrıca karın içi basıncını artıracak hastalığı olanlarda da sık görülüyor. Karın içi basıncında artışa neden olan hastalığı bulunanlar ve bacak toplardamarlarında pıhtılaşma geçirmiş olanlarda da varis daha çok görülebiliyor. Ayrıca varis, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla karşılaşılan bir sağlık sorunu” ifadelerini kullandı.
Kadınlarda varise sebep olan en önemli faktörlerden birinin gebelik olduğunu anlatan Arıtürk, şöyle devam etti: “Gebelikte karın içi basıncı da arttığından varis oluşumu daha kolaylaşıyor. Kadınlar, özellikle gebelik ve doğum sonrası dönemde daha hareketsiz olduklarından varise yatkınlıkları da artıyor. Gebelik sırasında oluşan varisler kasık bölgesine dek uzanabiliyor. Özellikle açık tenlilerde daha çok görülüyor. Bunun dışında annesi, kardeşi gibi yakın bir aile üyesinde varis olan bir kadınlarda, varis oluşma ihtimali de daha yüksek.”

‘Kalp ve şeker hastalığı doğrudan varis nedeni değil’

Yrd. Doç. Dr. Arıtürk, kalp ve şeker hastalığının varis oluşumuyla ilgisi bulunduğu yönünde yanlış bir kanı olduğunu belirterek, “Ancak sanılanın aksine bu hastalıkların varis oluşumu ile doğrudan bir ilgisi bulunmuyor. Yine varislerin, kalp üzerinde direkt bir olumsuz etkisi olduğu düşüncesi de doğru değil. Sigara tüketimi ise varis oluşumunun dolaylı nedenleri arasında sayılabiliyor. Çünkü sigara toplardamarları da etkiliyor. Variste belli bir yaş aralığı söz konusu olmamakla birlikte yaş ilerledikçe oluşma ihtimali artıyor. İnsan ne kadar sürekli ayakta kalır ya da sürekli oturursa varise o kadar açık hale geliyor. Ancak günümüzde genç yaşlarda da görülebiliyor” ifadelerini kullandı.
Varisin ortaya çıkışının çevresel faktörlerin düzeltilmesiyle geciktirilebildiğini ya da var olan varislerin ilerlemesi yavaşlatılabildiğini aktaran Arıtürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle hareketsizlikten kurtulmak gerekiyor. Sağlıklı yaşamı destekleyen alışkanlıkların geliştirilmesi, düzenli spor yapmak veya en azından yürüyüş yapmaya özen göstermek önemli. Etkileri hastalığın başlangıcından 5–10 sene sonra ortaya çıkıyor. Genelde estetik sorunlar yaratıyor, önce cilt üzerinden küçük damarlar görünüyor, sonra damar yapısı bozulup deriden çıkıyor ve dışarıdan bakılınca kötü bir görüntü yaratıyor. Tedavi edilmezse bileğe yakın bölgede ciltte kararmalar oluyor ve cilt rengi değişiyor. Bileğe yakın bölgede yara oluşuyor, hala tedavi edilmezse bacak kaybına kadar gidebiliyor.”
  

Yorumlar