Oruçken Ağız Kokusu Nasıl Engellenir

Halis Bilgi

  /   387   /   23 Aralık 2014, Salı

 Yazdır
Ramazan ayında oruç tutanların en sık yaşadığı problemlerden biri de ağız kokusudur. Sahur ve iftarda tercih edilen gıdalar, düzenli olarak diş bakımının yapılmaması, sahuru öğününü atlayıp sadece iftarda yemek yemek veya soğuk su tüketmek gibi farklı etmenler nedeniyle ağız kokusu ortaya çıkabilir. Ağız kokusunu önlemek sanıldığı kadar zor değildir, işte sizler için hazırladığımız birtakım formüller;

  

Hafif Yemekler Tercih Edin

Sahurda ve iftarda baharatlı, yağlı ve ağır kokan yiyecekleri tüketmek yerine sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek ağız kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz. Su, lif, vitamin ve mineraller yönünden zengin olan sebze ve meyveler hem daha az susamanızı sağlar hem de sindirim sorunları yaşamanıza engel olur.

Ilık Su Tercih Edin

Yapılan araştırmalara göre soğuk su ağız kokusunu tetiklemektedir. Sahurda ve iftarda ılık su içerek ağız kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yeşil Çay

Isırgan otu, kediotu kökü çayı,  yeşil, siyah ve beyaz çayı sahurda ve iftarda yemekten sonra içerek ağız kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz. 

Diş Bakımı

Ramazan ayında diş bakımı ihmal edilir. Ancak diş bakımınızı ihmal ettiğiniz takdirde yediğiniz yiyecekler ağzınızda katlanılmaz kokulara yol açabilir. Bu nedenle sahurda ve iftardan sonra dişlerinizi ve dilinizi fırçalayabilir, diş ipiyle diş aralarınızda kalan yemek artıklarını temizleyebilir ve son olarak ağız gargarasıyla detaylı bir temizlik yapabilirsiniz. Bu şekilde ağız kokusunu ortadan kaldırmış olursunuz.


  

Yorumlar