Stresten Arınmak İçin Neler Yapılmalı?

Halis Bilgi - Örnek

  /   353   /   24 Aralık 2014, Çarşamba

 Yazdır
Stresli bir yaşam bedeninize, düşüncelerinize, davranışlarınıza ve performansınıza siz farkında olmadan büyük ölçüde zarar verir. Uzun süreli stres bağışıklık ve sindirim sistemini etkileyerek çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda ciltteki kırışıklıkların da temel nedenleri arasında yer alan stresli bir yaşam pozitif düşünceleri savurup yerine olumsuz enerji verir. Yaşamınızdan stresi uzaklaştırmak ve zihninizi sizi rahatsız eden düşüncelerden arındırmak istiyorsanız önerilerimizi okuyun.

  

Stresten Kurtulun

Yaşamınızda sizi strese sokan ne varsa sorunun köküne inmek en doğru yöntemdir. Huzursuz hissettiğiniz ortamları veya sizi strese sokan durumları düşünün ve kendinizi bu ortamlardan veya durumlardan uzak tutmaya özen gösterin.

Zaman Yönetimi

Zamanı etkili kullanmak strese girmemek adına önemlidir. Yapılması gereken işlerinizi gün içerisinde belirli saatlere bölerseniz kendinize dinlenmek için de vakit ayırabilirsiniz. Bu yüzden güne başlamadan plan yapmak stresi en aza indirgemek açısından oldukça önemlidir.

Kısa Bir Mola

Yoğun tempo iş yaşamınız sizleri yoruyorsa kısa molalar vererek stresten arınabilirsiniz. Öğle aralarında kalabalık olmayan yerleri tercih etmek veya iş yerinize yakın mesafeli yerlere yürüyüşler yapmak rahatlamanızı sağlayabilir.

Mukayese Etmeyin

Sürekli olarak birileriyle kendinizi karşılaştırmak ve onlardan daha üstün olmak adına potansiyelinizin üzerinde bir çaba göstermek oldukça stres verici bir uğraştır. Bu nedenle öncelikle kendinizi kabul edin daha sonra da etrafınızdaki insanlar yerine kendi hayatınıza odaklanmaya başlayın!

Teknolojik Aletleri Kullanırken Dikkat

Aşırı teknolojik veya elektronik cihaz kullanımı stresi tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle sadece ihtiyacınız olduğunda kullanmalısınız.

Tek Bir Şey Yapmaya Kendinizi Alıştırın

Yemek yerken televizyon izlemeyin, çalışırken telefonda konuşmayın veya arkadaşınızla sohbet ederken başka bir şeyle ilgilenmeyin. Aynı anda birden fazla aktiviteyi yapmak sizleri strese sokabilir bu nedenle tek bir şey yapmaya odaklanın!

Bazen Hiçbir Şey Yapmayın

İş veya okul hayatınız sizleri strese sokuyorsa eve girdiğinizde sadece sessiz bir ortam sağlayın kendinize ve zihninizin rahatlaması için kendinize biraz vakit ayırın.

  

Yorumlar