Masumene Hediye görünümlü tanıtım

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   392   /   31 Aralık 2014, Çarşamba

Zaman
 Yazdır

Bazı uyanıklar, yasağı delmek için yılbaşı hediye paketi gibi masum görünümlü uygulamayla alkol ve sigara reklamı yapıyor.

Yılbaşı hediye paketi adına alkol-sigara reklamı

  Türkiye’de alkol kullanım yaşı 10’a düştü. Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren 6487 No’lu kanuna göre, alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı maddelerin teşviki, hediye, eşantiyon ve promosyonların, alışveriş merkezleri gibi yerlerde sunumu yasaklandı.
Fakat bu yasağı birçok işletme tanımadı. Özellikle ailelerin sık uğrak yeri olan alışveriş merkezlerinde gençler ve çocuklar, alkol ve sigaraya özendirici uygulamalarla karşılaştı. Bunun en son örneği, her yıl piyasaya ‘promosyon’ adı altında satışa sunulan alkol ve sigara gibi ürünlerin de yer aldığı yılbaşı paketlerinde görüldü. Birbirinden renkli ve süslü yılbaşı sepetlerinde koladan kuruyemişe kadar onlarca çeşit ürünün yanında alkol ve sigara paketleri de vardı. Bu ürünlerin, çocukların görebileceği alanda sergilenmesi hem yasalara aykırı hem de toplum sağlığı açısından risk oluşturuyor. Satışlarını bu şekilde yapan işletmelerin mevzuata aykırı hareket ettiğini belirten Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Savaş Yılmaz, şöyle konuştu: “Satışlar kamuya açık alanlarda yapılıyor ve büyük marketler bile duyarlı değil. Tütün Alkol Piyasası Denetleme Kurulu, denetimlerini hızlandırmalı. Dünya Sağlık Örgütü’nün halk sağlığı kapsamında ergen ve çocuklarda alkolün özendirici etkisinin azaltılması için temel düsturları var. Bu yüzden kanunda değişiklikler yapıldı. Alkolün görünür olmayan yerlerde satılması gerekiyor.”
  

Yorumlar