Ergenlikte duygusal dönem

Örnek

  /   616   /   25 Şubat 2015, Çarşamba

Milligazete
 Yazdır

Ergenin duygusal tepkilerinde çevresel faktörlerin etkisi de büyüktür. O yüzden anne babalar çocuklarına yaşanabilir bir ortam hazırlamak zorundadırlar.

Ergenlikte duygusallık

  

Ergenlik döneminde karşı cinse ilgi ile birlikte yeni ruhsal tepkiler ve davranışlar gelişir. Bu dönem aslında bir çelişkiler dönemidir. Yalnızlıktan duyulan hazzın yanı sıra bir gruba katılma özlemi yetişkini hor görme fakat yine de onsuz yapamama durumları görülmeye başlar. Bununla birlikte, geleceğe karşı coşkulu bir yöneliş vardır. Aslında gençler duygusal tepkileriyle dikkatleri üzerlerine çekmek isterler. Bunu başaramadıklarında ise düş kırıklığı yaşarlar.

Ergenliğin başlarında görülen davranışlar kısaca şöyle sıralanabilir

Duygular yoğun yaşanır.

Genç karşı cinse ilgi duyar, bağlanır ve gelecekle ilgili hayaller kurar. Genç aşırı tedirgin ve sıkılgandır, dikkat dağınıktır asli görevlerini dahi unutabilir.  Hayal gücü zengindir, kimi zaman yalnız kalıp hayal kurmak ister. Çalışmaya karşı isteksizdir, derslerde düşme olabilir. Öfkeli ve hırçındır, başına buyruk hareket ettiği olur. Böyle durumlarda anne baba ile genç arasında çatışma ortaya çıkar.

Vaktin çoğunu aynanın başında geçirir, görüntüye çok fazla önem verir.

Genç arkadaşların etkisinde kalır, anne baba ikinci plandadır.

  

Yorumlar