Sigaranın çevredekilere zararları

Halis Sağlık

  /   1402   /   27 Nisan 2015, Pazartesi

 Yazdır

Sigaradan süzülmeyip doğrudan havaya karıştığı için daha fazla zehirli madde içeren duman (sigara içen kişinin soluduğu dumandan 4 kat daha fazla toksiktir), pasif içiciler ve sigara içenlerde solunum hastalıkları, akciğer kanseri, kalp-damar hastalıkları riskini artırmaktadır.

Pasif içiciler sigarayı içenlerden daha çok zarar görüyor

  

Sigara dumanı sadece içicileri değil, etrafındaki insanları da etkiler. İçilen her sigara yalnızca için kişiyi değil, onunla aynı ortamı paylaşan kişilere de zarar vermektedir.

Pasif sigara içiciliği tütün ürünlerinin yanmasından oluşan duman ile sigara içen kişinin dışarı üflediği duman karışımının solunması olarak tanımlanmaktadır.  Sigaradan süzülmeyip doğrudan havaya karıştığı için daha fazla zehirli madde içeren duman (sigara içen kişinin soluduğu dumandan 4 kat daha fazla toksiktir), pasif içiciler ve sigara içenlerde solunum hastalıkları, akciğer kanseri, kalp-damar hastalıkları riskini artırmaktadır.

                        2008 yılı Kasım ayında yapılan çalışmada kapalı ortamlarda çalışmakta olan 6 milyondan fazla erişkinin sigara dumanından pasif olarak etkilendiği saptanmıştır. 5 milyon erkek ve 1 milyon kadının işyerinde sigara dumanından pasif olarak etkilendiği tahmin edilmektedir. İşyerlerinde 2.6 milyonun üzerinde sigara içmeyen kişi sigara dumanından pasif olarak etkilenmektedir.

Türkiye’de 30.5 milyon erişkin sigara içilen evlerde yaşamaktadır. Bu sayının yaklaşık 20 milyonu sigara içmeyen kişilerdir. 10 milyondan fazla kişi de her gün sigara içen en az bir kişinin bulunduğu evlerde yaşamaktadır.

Pasif içicilikten en çok çocuklar zarar görür. Çocukların yanında sigara içmek ani bebek ölümü, tedavi edilmediği takdirde işitme kaybına neden olacak kadar ciddi bir hastalık olan akut orta kulak iltihabı, astım ya da solunum yolu enfeksiyonları gibi solunum yolu hastalıkları ve yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde de kanser gibi hastalıkların gelişme riskini artırır.

Çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonu, akut orta kulak iltihabı, uyku bozukluğu, pnömoni, menenjit (beyin zarı iltihabı) ve astım ataklarının sıklığı ve şiddeti artmaktadır.

Özellikle sigara içen annelerin çocuklarında öksürük, balgam çıkarma, burun tıkanıklığı gibi belirtiler çok daha sık görülmektedir.

Yanında sigara içilen bebeklerde daha yüksek bir ani ölüm eğilimi saptanmıştır

Günde en az 7 saat sigara dumanına maruz kalan gebelerde düşük doğum ağırlıklı bebek ve erken doğum riski yaklaşık 2 kat yükselmektedir

Sigarayı bırakmak için neler yapılmalıdır

Karar vermek: Kişinin öncelikle sigarayı bırakmaya karar vermesi gerekir.

Eyleme geçmek: Sigarayı bırakmaya karar veren kişi bunu davranışsal olarak göstermelidir.

Eylemin devam etmesi: Sigaraya bırakan kişi bu davranışını sürdürmeli, başa dönmemelidir.

Sigara içilen ortamlardan uzak durun. Sigara içmeniz yönündeki teklifleri geri çevirin. Bir sıkıntıya düştüğünüzde, sigarayı çözüm olarak görmeyin, aksine sizi bir çözümsüzlüğe sürüklediğini bilin.

Sigarayı bıraktığınızda yoksunluk belirtileri yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler baş dönmesi, dikkat dağınıklığı uyku iştah artması huzursuzluk gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Böyle durumlarda şu önlemleri alabilirsiniz.

Kısa süreli yürüyüşler ve egzersizler yapın. Kendinizi iyi hissettiğiniz ortamlarda bulunun.

Bitkisel çaylara ağırlık verin.

Şekersiz çiklet çiğneyin.

Sigarayı bırakmanın hayatınıza getireceği avantajları düşünün.

Sigaraya karşı aşırı hassas olduğunuz anlarda ortamı değiştirin ve nefes egzersizleri yapın.

Uzmanlar Sigarayı bırakan kişilerde şu belirtilerin ortaya çıktığını söylüyorlar:

Tansiyon ve nabız normal sınırlara geliyor. Kandaki oksijen düzeyi yükseliyor.

Sinir uçları kendini yenilemeye başlıyor. Kan dolaşımı dengeleniyor ve yürümek daha kolay hale geliyor.

Öksürük azalıyor, kişi kendini halsiz hissetmiyor.

Akciğer temizleniyor, kişi kendini daha zinde hissediyor.

Koroner kalp hastalığı riski azalıyor.

Akciğer kanseri riski azalıyor.

 

 

  

Yorumlar