Bitkisel lezzet

Örnek - Halis Bilgi

  /   469   /   29 Nisan 2015, Çarşamba

Aa
 Yazdır

Elazığ'ın Baskil ilçesinde kırsal alanlarda doğal olarak yetişen ve tadıyla eti aratmayan, "kumi" adı verilen kudret helvası mantarı, sofralara kattığı lezzetin yanı sıra yöre halkına gelir de sağlıyor.

Bazı bölgelerde kırsal kesimlerde yetişen mantar eti aratmıyor

  

Elazığ'ın Baskil ilçesindeki kırsal alanlarda doğal olarak yetişen ve "kudret helvası" olarak bilinen, yöre halkının "kumi" adı verdiği mantar, mevsiminde sofralara kattığı lezzetin yanı sıra yöre halkına gelir de sağlıyor.

Yöre sakinleri, et kıvamında, ancak etten daha lezzetli ve şifalı olduğunu öne sürdükleri "kumi"nin kırsal alanlardaki yerini çomaklarla buluyor. Toprak altında "yumru" şeklinde büyüyen mantar, geliştikçe toprağı çatlatması veya üst kısmının toprak yüzeyine çıkmasıyla yerini belli ediyor.

İlçeye bağlı Harabakayış köyü sakinlerinden Baki Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevsimi gelmesi nedeniyle köylülerin ellerindeki çomaklarla kırsal alanlarda gezerek, mantar aramaya başladıklarını belirtti.

Kışın yağışların bol olması dolayısıyla kumi mantarının da kırsal alanlarda bol miktarda bulunabildiğini anlatan Şen, kimi yöre sakinlerinin topladıkları mantarları semt pazarlarında satarak geçimlerine katkı sağladıklarını, kimilerinin ise lezzetinden dolayı satmak yerine kendilerinin tükettiğini söyledi.

Baki Şen, "Bu sene rahmet bol yağdığından, dağ taş her yerde mantar bulunabiliyor. Eline çomağı alan herkes dağ taş dolaşarak, bu mevsimde illaki bu mantarı arar. Mart ayının ortalarından Nisan sonuna kadar doğada bulunabiliyor. Mantarın belli bir dönemi vardır. Toprak, nemli ve ıslak olduğu sürece bulunabiliyor. Ama ıslaklık ve nem bittiğinde yaza doğru artık sezonu kapanmış oluyor" diye konuştu.

"Araplar da ilgi gösteriyor"

Mantarın kilosunun 50 ila 80 lira arasında alıcı bulabildiğini vurgulayan Şen, mantara, enerji verici ve besleyici olması dolayısıyla yabancıların, özellikle de Arapların yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti.

Halk arasında daha çok "şemsiye" adı verilen mantarın tanındığını, ancak asıl lezzetli olan "kumi" mantarının pek bilinmediğini dile getiren Baki Şen, bu mantarın bir kez tadına bakanların adeta "bağımlısı" olduklarını öne sürdü.

Kumi'nin sezonu geldiğinde yöre halkı olarak et tüketmediklerini, yemeklerde et yerine bu mantarı kullandıklarını da anlatan Şen, "Etten daha lezzetli. Bunun güveci, şiş kebabı yapılıyor. Yumurtayla kızartılıyor, menemeni yapılıyor. Pilavla birlikte müthiş oluyor, içli köftesi yapılıyor. Bunun gibi bir çok yemeği yapılıyor. Kısacası, etin girdiği tüm yemeklere koyulur. Bu mantarın olduğu yerde kimse et yemez. Etten çok daha lezzetlidir" dedi.

Halk arasında mantarın tüketilmesinin sağlık açısından çeşitli yararları olduğuna inanıldığını aktaran Baki Şen, kumi mantarını tatmayan vatandaşlara, "etin muadili" olarak gördükleri bu doğal lezzeti tatmaları tavsiyesinde de bulundu.

  

Yorumlar