Başarısızlık korkusu, farklı yönlere itiyor

Şifa Bahçesi - Halis Çocuk

  /   427   /   05 Mayıs 2015, Salı

Zaman
 Yazdır

Yaşa bağlı geleceğe yönelik belirsizlikler, bireysel veya aile içi ilişkilerdeki sorunlar, kimlik arayışı, başarısız olma korkusu, arkadaş ilişkilerinde güvensizlik.

Çocukların internet bağımlısı olmasında başarısızlık duygusu olabilir

  Aile ve evlilik terapisti Dr. Obengül Ejder, bilgisayarda çok zaman harcayan, diğer aktivitelere ilgisiz kalan, ders ve arkadaşlarına zaman ayırmayan, internet bağlantısı engellendiğinde aşırı tepki gösteren gençlerin, internet bağımlısı olabileceğini söyledi.
Bunun herhangi bir bağımlılık biçiminden farksız olduğunu ifade eden Ejder, bu durum tespit edildiğinde bağımlılığın ardındaki nedenlerin araştırılması gerektiğini kaydetti. Ejder, gençleri sanal dünyaya kaçmasına yol açabilen etkenleri şöyle sıralıyor: “Yaşa bağlı geleceğe yönelik belirsizlikler, bireysel veya aile içi ilişkilerdeki sorunlar, kimlik arayışı, başarısız olma korkusu, arkadaş ilişkilerinde güvensizlik.” İnternet bağımlılığını önlemede ebeveynlere büyük görevler düştüğünü vurgulayan Ejder, şu tedbirleri sıraladı: “Çocukların ödevleri dışında günde 1,5 saatten fazla internet başında vakit geçirmelerine izin vermeyin. Bilgisayarı ev içinde ortak kullanım alanlarına (oturma odası, salon, mutfak, koridor gibi) taşıyın. Bilgisayarınızda mutlaka koruyucu filtre programları kullanın. Aile içi ilişkilerinizi artırarak, birlikte kaliteli vakit geçirmeye, birbirinizi dinlemeye ve çocuğunuzu tanımak adına vereceği önemli mesajları baskı kurmadan, yapacağınız konuşmalar esnasında almaya çalışın. Çocuğunuzu bir spor ya da sanat dalına yönlendirerek mutlaka gerçek bir sosyal dünyayla meşgul edin. Yakın arkadaşlarının aileleri ile tanışın, işbirliği, iletişim içinde olun. Sanal arkadaşlıklarını mutlaka takip edin ve bilgisayarınıza takip programları yükleyin.”
  

Yorumlar