Zona Hastalığının Sebebi

Halis Sağlık

  /   529   /   17 Ekim 2015, Cumartesi

 Yazdır

  

Halk arasında “gece yanığı” diye bilinen ve şiddetli ağrılara yol açan zona hastalığına karşı stresten uzak durmak şart. Ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatmamak da çok önemli.

Cildiye Uzmanı Dr. Hande Öcal, birçok rahatsızlığın ya doğrudan nedeni olan veya onları tetikleyen stres ile üzüntünün zonanın da temelinde yattığına dikkat çekti. Öcal, rahatsızlığın su çiçeği ile ilişkisine de işaret ederek uyardı:

AĞRI, KAŞINMA, KIZARIKLIK OLUR

“Su çiçeği ilerleyen yaşlarda kendini zona olarak gösterir. Halk arasında gece yanığı diye bilinen ve şiddetli ağrılara yol açan hastalığın ortaya çıkmasında stres faktörleri ilk planda yer alır.” Aşı olunmasına rağmen rahatsızlığa yol açan virüsün vücuttan atılamadığınının altını çizen Dr. Öcal, “Hastalık duyusal sinir köklerinde ömür boyu uyku hâlinde saklı kalır. İlerleyen yaş ve kronik rahatsızlıklar veya enfeksiyonlar nedeni ile zayıflayan bağışıklık sistemi, uyanmaya yol açar” ifadelerini kullandı. Stres ve üzüntü dışında depresyon ile aşırı yorgunluğun da zonaya zemin hazırladığına işaret etti. Hastalarda ağrı, yanma, kaşınma, kızarıklık, su dolu kabarcıklar şeklinde döküntü şikâyetleri oluştuğunu dile getirdi.

YAŞ FAKTÖRÜ ÇOK ÖNEMLİ

Zona rahatsızlığının belirtilerinden döküntünün şiddetinde de farklılık olabileceğini ifade eden Hande Öcal, “Bunlar vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Ancak tipik olarak vücudun bir yarısında görülür. Bağışıklığı güçlü ve genç hastalarda birkaç böcek ısırığını andıran kabarcıklar şeklinde kendini gösterir. Yaşlı ve bağışıklığı zayıflarda ise yanık benzeri içi su veya kan dolu kabarcıklar olabilir. Hastalık genç hastalarda 2-3 haftada, yaşlı kişilerde ise 6-8 haftada iyileşir.

AĞRI KESİCİ KESMEYEBİLİR

Dr. Hande Öcal, zona ağrısının şiddeti ve süresinin hastanın yaşı ile bağışıklık sisteminin durumuna göre değiştiğini kaydetti. Bağışıklığı güçlü kişilerde yakınmaların hafif olduğunu söyledi. Tersi durumda ise yakınmaların uyku uyutmayacak kadar, hatta ağrı kesici ilaçlarla hafiflemeyecek düzeyde şiddetli olabileceğine değindi.

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN…

Hastalığa karşı bağışıklık sisteminin güçlü olması artı bir durumdur. Bunun için de bağışıklığı güçlendiren gıdaları sofradan eksik etmemek de fayda vardır. İşte söz konusu besinlerden bazıları:

Kırmızı biber

Kaju

Sarımsak

Domates

Brüksel lahanası

Portakal

Yoğurt

Kekik

Mercimek

Hindi eti

Peynir

Yumurta

Maydanoz

Mantar

  

Yorumlar