Kalp sağlığınız için sonbahar meyvleri tüketin

Halis Sağlık

  /   408   /   25 Ekim 2015, Pazar

Zaman
 Yazdır

Özellikle nar, siyah üzüm, siyah erik, kızılcık, alıç gibi besinlerin vücudu hastalıklardan özellikle kalp-damar hastalıkları ve kanserden koruma kapasitesi oldukça yüksek.

Sonbahar meyvelereri başta kanser olmak üzere kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli bir yer tutmakta

  

Kalp ve damar sağlığı için en riskli dönemler, sonbahar ve kışın başlangıç döneminde havanın aniden soğumasıyla başlıyor.

 Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Haşmet Bardakçı, “Ani hava değişikliklerine ve ani hava soğumalarına dikkat edilmeli ve kıyafetler buna göre seçilmeli. Sonbahar, beraberinde kalp ve damar sağlığı için birbirinden faydalı besinler getirir. Özellikle nar, siyah üzüm, siyah erik, kızılcık, alıç gibi besinler. Bu besinlerin vücudu hastalıklardan özellikle kalp-damar hastalıkları ve kanserden koruma kapasitesi daha yüksek.” diye konuştu. Havaların soğumasıyla insan metabolizmasının yavaşladığını vurgulayan Prof. Bardakçı, “Metabolizmanın yavaşlamasıyla birlikte kilo artışı ve bunun sonucu kolesterol değerlerinde ve tansiyonda artış meydana geliyor. Kışa mümkün olduğu kadar fazla kiloları atıp, normal kilo ile girmek gerekir.” dedi

Bardakçı sonbahar meyveleri ile ilgili şu bilgileri verdi: “Narın içindeki fenoller pek çok antioksidan madde kalp ve damar sağlığı için hem koruyucu hem de tamir edici özellikte. Alıç başlı başına bir kalp-damar sağlığı deposu. Özellikle mürdüm eriği gibi türler kalp-damar sağlığı açısından eşsiz besinler. Ayva başlı başına bir kalp dostu. Bunların dışında kabak ve kabak çekirdeği, kalp ve damar sağlığına son derece faydalı. Ayrıca sebze olarak brokoli, karnabahar ve kuşkonmaz gibi besinler kalp-damar sağlığı için faydalıdır.”

  

Yorumlar