Kemik sağlığınız için akdeniz yemeklerini önemseyin

Halis Sağlık

  /   426   /   29 Mart 2016, Salı

 Yazdır

Endüstriyel gıda tüketiminin artması bir çok hastalığı da beraberinde getirdi. Anadolunun zengin mutfak kültürü içerisinde önemli bir yere sahip olan akdeniz mutfağı, damak zevkine hitabetmenin yanısıra sağlığmızın korunması açısından önemli bir yer tutmaktadır.

Sebze, meyve, tahıllı gıdalar ve zeytinyağına dayalı akdeniz yemekleri sağlık deposu

  

Akdeniz yemekleri sadece beyni güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda kemik erimesine karşı insanları koruyor. Akdeniz mutfağı meyve-sebzelere, zeytinyağına ve tahıllı gıdalara dayanıyor. Yapılan araştırmalar ve bilim adamlarının ortak görüşüne göre, Akdeniz yemekleri kemik erimesini engellerken beyni de güçlendiriyor. Başta zeytinyağı olmak üzere balık, sebze ve meyveden oluşan akdeniz mutfağında kırmızı et ve mandıra ürünleri az tüketiliyor.

Bilim adamları, zeytinyağının kullanıldığı yemeklerle beslenmenin, vücutta iltihap oluşumuna yol açan genlerin bastırılmasını sağladığını ve böylece kalp hastalıkları gibi sorunları azalttığını saptadı. BMC Genomics dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, iltihaba yol açan genleri bastırmada, zeytinyağında bulunan karbolik asit (fenol) rol oynuyor.
İltihap, damar sertliği ve damar tıkanıklığı gibi durumları tetikleyebiliyor. Damar sertliği de tansiyon ve kalp hastalıklarına yol açabiliyor.
Akdeniz diyeti, kalp hastalıklarından korumanın yanısıra 2. tip şeker hastalığı, Alzheimer ve depresyon riskini önleyebiliyor.

 

Doktorlar kadınlara menopoz dönemlerinde daha fazla sebze-meyve tüketmeyi tavsiye ediyorlar. Dünya üzerinde 50 yaş üzeri her üç kadından biri kemik erimesi problemi ile karşı karşıya kalıyor. Kadınların yanısıra her 5 erkekten biri kemik erimesi sorunu yaşıyor. Bu vakaların çoğu ciddi boyutlara ulaşabiliyor.

Akdeniz yemekleri kemik erimesi riskini yüzde 29 oranında azaltıyor

Bavyera Almanya Wurzburg Üniversitesi’nin 90,014 kadın üzerinde yaptığı araştırmada, kadınların yeme alışkanlıkları detaylı bir şekilde incelendi. Bilim adamlarının yaptığı çalışmada Akdeniz yemekleri yiyen ya da Akdeniz yemeklerine yakın yemekler tüketen kadınlarda kemik erimesi riskinin yüzde 29 oranında daha az olduğu görüldü. Araştırmalara katılan Dr. Bernhard Haring, Akdeniz yemekleri ile beslenen kadınlarda kemik erimesi riskinin azaldığını onaylarken, bu beslenme tarzının insanların kemik gelişimlerine büyük katkı sağladığını söyledi.

Bu çalışmanın yanısıra, 2012 yılında 127 erkeğin üzerinde yapılan araştırmalarda bu bölgede yaşayan erkeklerin kemik yapılarının çok daha kuvvetli olduğunu gösterdi.

Akdeniz yemekleri, kalp ve bunama gibi hastalıkları engellerken sağlıklı bir yeme alışkanlığı olduğu için kanseri de önlüyor. Boston Harvard Halk Sağlığı Okulu doktorlarından Dr. Walter Willet, doktorların Akdeniz yemeklerini reçetelere yazması gerektiği görüşünü savunuyor.

 

 

  

Yorumlar