Çocuklardan dönüşüm hareketi

Örnek - Halis Çocuk

  /   558   /   15 Nisan 2016, Cuma

Hürriyet
 Yazdır

Belediye, 'organik atıkların bertaraf edilmesi gereken atık değil, ekonomiye kazandırılması gereken milli bir servet' olduğu sloganıyla harekete geçti.

Atık yemeklerden, solucan yemi

  Son yıllarda, organik gıda üretiminde kullanılan, solucan gübresi için atık yiyecekler toplanmaya başlandı. Çocukların atık yiyeceklerin değerlendirilmesini teşvik amaçlı Ankara'nın Kazan ilçesinde güzel bir hareket başlatıldı. Kazan'da ilkokul öğrencileriyle belediye işbirliği kapsamında gerçekleşen çalışma diğer bölgelere de örnek oluşturacak nitelikte. Hürriyet gazetesinde yer alan haberde şunları okuyoruz.
ANKARA'nın Kazan ilçe Belediyesi, çöplerin yerine ayrıştırılıp geri dönüşüme kazandırmak için yeni bir uygulama başlattı. Kazan Hamdiye Ünlü İlkokulu öğrencileri ile gerçekleştirilen işbirliği ve proje sayesinde öğrenciler evlerinden getirdiği gıda atıklarını solucan yemi olarak kullanacak. Okulda beslenen solucanlardan elde edilen gübrelerle de yine okulda, bitki yetiştiriciliği yapılacak. Pilot uygulamada başarı sağlandığı takdirde uygulama tüm okullara yayılacak. 
Kazan Belediyesi, çöplerin kaynağında ayrıştırılması ve tüm atıkların değerlendirmek için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Belediye, 'organik atıkların bertaraf edilmesi gereken atık değil, ekonomiye kazandırılması gereken milli bir servet' olduğu sloganıyla harekete geçti. Belediye, öğrencilerden, annelerinin çöpe attığı çay posası, yumurta, meyve ve sebze kabuklarını solucan yemi olarak okula getirmelerini istedi. Okulda ayrılan özel bir bölümde solucan yetiştiren belediye çalışanları, solucanlardan elde ettiği gübrelerle de çocuklarla birlikte saksılarda çilek, domates ve çeşitli süs bitkileri yetiştirecek. Okulun çevre düzenlemesinde kullanılacak bitkilerin bakımı ise yine çocuklar tarafından yapılacak. 
Her hafta farklı bir sınıfta çevre bilinci ve geri dönüşüme kazandırılacak ürünler hakkında eğitim verdiren Kazan Belediyesi, çocuklarda çevre bilincini oluşturmak ve veliler üzerinden vatandaşlarda çevre duyarlılığını arttırmak için yoğun bir mesai harcıyor. Proje kapsamında özellikle çöp bidonlarının konulduğu bölgelerde gıda atıklarından kaynaklanan koku ve haşerelere karşı etkin bir çözüm kullanmış olacak belediye aynı zamanda evlerden çıkacak çöp miktarlarının da azalmasıyla personel ve diğer giderlerde tasarruf elde etmeyi hedefliyor. Yemek atıklarının bir çöp olmadığını, ekonomiye kazandırılması gereken milli bir servet olduğunu aşılamaya çalıştıklarını belirten Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, şunları söyledi:
"Yeşil okul projemiz, Hamdiye Ünlü İlkokulumuzla ortaklaşa yapmış olduğumuz bir proje. Proje sayesinde öğrenci ve velilerimize kaynağında ayrıştırmayı alıştırmayı hedefliyoruz. Çöp noktasında bizim taşıma hacmimiz düşmüş olacak ki maliyetlerimiz de aynı oranda düşecek. Yani çocuklarımıza bu yaşta vereceğimiz çevre bilincinin bundan sonraki hayatlarında da etkili olacaklarına inanıyoruz. Attığımız adım küçük gibi görünse de İnşallah tüm Türkiye'de uygulandığı zaman çok büyük bir adım olacağını düşünüyorum".  

Yorumlar