Çocuk hakları platformu yeni çalışma başlatıyor

Örnek

  /   281   /   16 Haziran 2014, Pazartesi

 Yazdır
Çocukları her türlü istismardan korumak yetenekleri geliştirmek amacıyla yeni bir adım atılıyor

  Çocuk haklarını savunmak amacıyla 2014’te kurulan Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu, Bakırköy Kaymakamlığı ile birlikte yeni bir proje başlatıyor.

İhmal, istismar, şiddet ve yoksunluğa karşı çocukların yakından takip edilmesini sağlayacak proje Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip. Model proje başlangıçta Bakırköy bölgesi ile sınırlı kalacak ve 11-18 yaş aralığındaki çocukları kapsayacak. Çocuklar proje sayesinde hem Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne dayanan haklarından haberdar olacak hem de yapılan etkinlikler sayesinde kendi benliğini keşfedecek. Projenin ilk modelinde il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri nezdinde ‘Çocuk Hakları Eğitimi ve Çocuk İzleme Birimleri’ oluşturulacak. Okulların öğrenci meclis başkanlarının yer aldığı ve öncelikli olarak çocukların aktif olduğu bir iletişim ağı kurulacak.

    Özellikle çocukların farklı alanlardaki başarılarının ortaya çıkarılarak, çocuğun kazanılması esas alınacak. Bunun için eğitim burslarının sadece spor başarıları alanında değil her sanat dalında verilmesi planlanacak. Çocuğu kendi hakları hakkında bilinçlendirmek üzere okullarda bu konuda yaratıcı drama ve atölye çalışmaları yapılacak. Poster, film ve sergilere yer verilecek. Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu Başkanı Avukat Figen Özbek, “Projelerimizi Bakırköy Kaymakamlığı’na sunduk. Kaymakamlık projelerimizi çok beğendi ve diğer ilçeler için de model olacak projelere imza atmak ve tüm okulların, muhtarlıkların, nüfus daireleri gibi yerel yönetmeliklerin desteğini almak istediklerini belirttiler. Bir hafta sonra resmi başvurumuz gerçekleşecek ve proje hayata geçecek.” dedi. Projenin destekçilerinden Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk, “Bakırköy, çocuk istismarının en az olduğu ilçelerden biri. Belediye, emniyet ve diğer yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde, başka ilçelere de model oluşturacak projelere birlikte imza atmak istiyoruz. Bir çocuğun bile kurtarılması bizim için çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

  

Yorumlar