Aile bütçesinde, sigara ve alkole yer var, eğitime yok

Şifa Bahçesi

  /   188   /   09 Temmuz 2014, Çarşamba

YeniAsya
 Yazdır

Batı Akdeniz illeri Antalya, Isparta ve Burdur’da alkol, sigara ve eğlenceye ayrılan bütçenin eğitime harcanandan çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Akdeniz bölgesindeki ailelerin bütçesinde sigara ve alkole yer verilirken, eğitime yer verilmediği belirlendi

  Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde ailelerin,bütçelerinde eğitime çok az yer verdiği belirlendi. Yapılan araştırmada, Akdeniz bölgesinde ailelerin sigara ve alkole  önemli pay ayırırken, eğitime pay ayırmakta cimrilik yaptığı ortaya çıktı.
Özellikle batı Akdeniz bölgesinde durumun daha bir kaygı verici boyutta olduğu belirtildi.
Eğlence merkezleri olarak bilinen batı Akdeniz illerindeki sigara ve alkol alışkanlığı yetkilileri kaygılandırması gerekirken bu konuda gözle görülür bir adım atılmaması da dikkat çekiyor.
Kullanım yaşı, alkol ve sigara aile bütçelerinin de önemli bir bölümünü oluşturmaya başladı. Kira, gıda ve ulaşımdan sonra aile bütçelerinin önemli kalemleri arasında alkol ve tütüne ayrılan pay da yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Antalya Bölge Müdürlüğü’nün Haziran 2014 raporu, okuryazar oranının Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğu Batı Akdeniz illeri Antalya, Isparta ve Burdur’da alkol, sigara ve eğlenceye ayrılan bütçenin eğitime harcanandan çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu.  Batı Akdeniz illeri Antalya, Isparta ve Burdur’da insanlar kazançlarının dörtte birini (24,5) konut ve kiraya harcarken bunu, gıda ve alkolsüz içecekler (21,2), ulaştırma (18,8), lokanta ve oteller (5,9) takip ediyor.  
  

Yorumlar