Sağlık bakanlığından örnek uygulama

Örnek

  /   260   /   16 Temmuz 2014, Çarşamba

 Yazdır
Sağlık bakanlığı 88 hastaneye sigara kullanmayan personel alacak

  Sağlık Bakanlığı, tütün ve tütün ürünlerinin tüketiminin azaltılması amacıyla yürüttüğü çalışmalar sonrasında personel alımında bir ilke imza atıyor. Bakanlık, 81 ildeki 88 kamu hastanesine sigara kullanmayan klinik destek personeli alacak. Bakanlık, istihdam edilecek 2 bin 300 klinik destek personelinde aranan niteliklere sigara kullanmamayı da ekledi. Öncelikle kendi başına ihtiyaçlarını gideremeyen hastaların bakımının yapıldığı birimlerde görevlendirilecek destek personeli, gerekli görülen servislerde de çalıştırılabilecek.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) 81 ildeki hastanelerde görev yapacak ‘Klinik Destek Hizmet Alımı’ kapsamında personel istihdam edecek. Klinik destek elemanları, sağlık hizmeti sunan yataklı tedavi kurumlarında hasta bakımı hizmetlerinin etkin, verimli ve zamanında sunulması amacıyla istihdam edilecek. Bakanlık, hastanın şifa ile taburcu olması ve hasta memnuniyetinin artırması bakımından destek personeli istihdamına önem veriyor. Özellikle fiziksel bakımını bağımsız olarak kendi başına yerine getiremeyen hastaların bakımında, belirlenen hedeflere ulaşılabilmesi klinik destek personeli çalıştırılacak. Ayrıca bu personel kendi başına ihtiyaçlarını gideremeyen hastalarını bakımının yapıldığı birimlerin yanı sıra gerekli görülen servislerde de görev alabilecek. 

Klinik destek personeli alımlarının ihaleleri Kamu Hastaneleri Birlikleri Genel Sekreterlikleri tarafından toplu alım şeklinde yapılabileceği gibi verilecek yetki doğrultusundan sağlık tesisi ölçeğinde her bir sağlık tesisince de uygulanabilecek. Klinik destek hizmet alımı kapsamında çalıştırılacak kişilere öngörülecek ücretler hususunda bakanlık ve TKHK düzenlemeleri doğrultusunda hareket edilecek. 

Sağlık Bakanlığı, istihdam edilecek klinik destek personelinin alımında aranan niteliklerde önemli bir düzenlemeye gitti. Bakanlık, destek hizmeti vermek için görev yapacakların tercihen sigara kullanmayan kişiler arasından seçecek. Tercihen lise mezunu olması istenen adayların güler yüzlü ve sabırlı, pratik, sorumluluk sahibi ve soğukkanlı olmaları bekleniyor.

Bakanlık, alımı planlanan ‘Klinik Destek Personelinin niteliklerini şu şekilde sıraladı: "Tercihen lise mezunu, tercihen sigara kullanmayan, güler yüzlü ve sabırlı, pratik sorumluluk sahibi ve soğukkanlı, temizlik ve hijyen kurallarına uyan, kişisel hijyen konusunda bilgili ve titiz, hasta ve yakınlarına yönelik davranış kurallarını bilen, hasta hatları, mahremiyeti ve hasta güvenliği konusunda bilgiye sahip."   

Yorumlar