Helal bir lokma için

Örnek - Bizim Aile

  /   291   /   20 Temmuz 2014, Pazar

 Yazdır

Köyümüzde 1 dönümlük bir bahçemiz var orada ektiklerimizi burada satıp 28 yıldır bakıma muhtaç eşime ve 11 çocuktan yanımızda kalan kızıma bakmak için aksatmadan tezgahımı açıyorum.

30 yıldır kendi yetiştirdiği sebzeleri satıyor ve ailesini geçindiriyor

  Osmaniye'nin Dereli Köyü'nde oturan ve her sabah köyün minibüsü ile geldiği kent merkezindeki Cevdet Sunay Caddesi Envar-ül Hamit Camii önünde plastik leğenden tezgahını açan 9 çocuk annesi Raziye Doğan, tek geçim kaynaklarının köydeki bahçesinde yetiştirdiği sebzeler olduğunu söyledi. Eşi 28 önce felç geçirerek yatağa mahkum olan Raziye Doğan, 11 çocuğu olduğunu, bunlardan birinin hastalıktan birinin de trafik kazasında öldüğünü söyledi.

"EVİME HELAL LOKMA GÖTÜRÜYORUM"


Doğan, 7 yıl öncesine kadar tek gelirinin sattığı sebzeler olduğunu anlatırken onun öncesinde sattığım sebzelerden başka bir geliri olmadığını anlattı. Raziye Doğan, şöyle dedi:

"30 yıldır Envar-ül Hamit Camii karşısında her gün bahçemde yetiştirdiğim yeşillikleri satarak evime helal lokma götürmek için çalışıyorum. Bugüne kadar ne belediye, ne hükümet 'Kalk buradan satış yapma' demedi. Yıllardır burada oturur bahçemde yetiştirdiğim sebzeleri satarım. Köyümüzde 1 dönümlük bir bahçemiz var orada ektiklerimizi burada satıp 28 yıldır bakıma muhtaç eşime ve 11 çocuktan yanımızda kalan kızıma bakmak için aksatmadan tezgahımı açıyorum." 

"GARİBALIKTAN ONLARI OKUTAMADIM"

Yayla sezonu olduğu için satışların iyi olmadığını belirten Doğan, "Önceleri müşterim iyiydi bugün bir top marul bile satamadım. Bir aydan beri iş hiç yok denecek kadar az. Bir ekmek parasını bile zor çıkartıp eve dönüyorum. Satış olmadığı zamanda burada bir yere bırakıyorum eve dönüyorum, bir gün sonra tekrar gelip satış yapıyorum" dedi.
Dünyaya getirdiği 9 çocuğundan 8'ini evlendirdiğini belirten Raziye Doğan şöyle devam etti:
"5 erkek ve 4 kız çocuğumu satış yaparak kazandığım paralarla büyüttüm. Zor geçindiğimiz için okutamadım onları. Garibanlıkla büyüttüm. Köyden getirdiğim mahsulleri müşterilerime satardım. Şu anda incir yetişmekte bir süre sonra onun satışını yapmaya başlayacağım. Sabahları araba beni buraya kadar getirip bırakmakta akşam da yine dolmuşla köyüme dönüyorum. Astım, bronşit, tansiyon hastasıyım şimdi de dizlerimden rahatsızım, ayağa hiç kalkamaz oldum. Bir de şeker çıktı. Allah güç kuvvet verdiği sürece evimin geçimini bu işten sağlamaya devam edeceğim."  

Yorumlar