Yüzüm bundan daha iyi olmazdı

Halis Sağlık

  /   233   /   20 Temmuz 2014, Pazar

Ajanslar
 Yazdır

Aslında en önemli kısım ameliyattan sonraki rehabilitasyon ve ilaç kullanımı

Türkiye'de yüz nakli konusunda ilk olan Ugur Acar hayatından memnun

  

Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan hastası Uğur Acar, "Bu benim için son şansımdı, belki ameliyatta ölebilirdim ama hayatta her şeyi akışına bıraktım" dedi.
Yüz nakli ameliyatıyla Türkiye'nin gündemine oturan ve dünya genelinde de bir ilk olma özelliğiyle estetikde çığır açılmasına neden olan Uğur Acar hayatından oldukça memnun.Kendine ve sağlığına da dikkat ediyor. Doktor kontrolünde her zaman

Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Spor Bilimleri Turizm ve Rekreasyon Öğrenci Kongresinde "Yüz Nakli Yapılan Bireylerde Egzersizin Faydaları" konulu oturum yapıldı.

Seminerde konuşan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan, yüz nakli yapılan hastalara bir hafta, on gün sonra fizyoterapi uygulamaya başladıklarını ve bir yıl devam ettiğini söyledi.

Yüz nakli ameliyatlarının zor olduğunu ifade eden Özkan, "Aslında en önemli kısım ameliyattan sonraki rehabilitasyon ve ilaç kullanımı. Bize bu konuda Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, sosyal ve fiziyoterapi anlamında çok yardımcı oldu. Uğur'daki gelişmeleri gözlemledim gayet başarılı" dedi.

Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan hastası Uğur Acar ise yüz nakli yapılacağı zaman heyecanla Antalya'ya geldiğini ve Ömer Özkan'la tanıştığını anlattı. Her şeyi göze aldığına değinen Acar, "Bu benim için son şansımdı, belki ameliyatta ölebilirdim ama hayatta her şeyi akışına bıraktım. Yüzümü ilk gördüğümde bundan daha güzel bir şey olamaz dedim. Devamında mutlu oldum. Yüz naklinden sonra en önemli şey enfeksiyon kapmamak. Bunu da en iyi bir şekilde yaptığımı düşünüyorum. Yüzüm de, elim de, ayağım da değişse Uğur Acar değişmedi" diye konuştu.

Acar, Turan Çolak ile birlikte BESYO'da 2,5 haftalık, spor aktivitelerinin bulunduğu bir projede yer aldıklarını belirtti. Sporun sağlığına iyi geleceği düşüncesiyle projede yer aldığını ifade eden Acar, "Projede çeşitli spor aktiviteleri yaptık, hem dinç olduk hem rahatladık. Turan Çolak ile kendimizi iyi hissettik. Bundan sonra da spor yapmaya devam edeceğiz" dedi.
  

Yorumlar