Okullar açılıyor; Kahvaltıya dikkat

Örnek - Halis Bilgi

  /   250   /   07 Eylül 2014, Pazar

Star
 Yazdır

Kahvaltı yapmayan çocuklarda halsizlik ve yorgunluk konsantrasyon kaybına neden oluyor.

Kahvaltı, günlük öğünlerimizden eksik olmasın

  

Sabah kahvaltısı çocukların okul başarısı açısından hayati önem taşıyor.  Ayrıca beslenme alışkanlıklarının şekillendiği bu dönemde kahvaltı yapan çocuklar daha zeki ve konsantrasyonları güçlü oluyor.  Şayet sabah kahvaltısı yapamayan çocuklar için devreye beslenme çantasının girmesi gerekiyor.  Bu imkanları sağlamayan ailelerin çocukları kantin yiyeceklerine esiri oluyor. Bu da başta obezite olmak üzere pek çok rahatsızlığı tetikliyor ve okul başarısını düşürüyor.  Beslenme ve diyet uzmanı Dr. Tuba Tapan, çocukların fiziki ve zihinsel gelişimi için kahvaltının hayati öneme sahip olduğunu söylüyor. Çocuklarına kahvaltı hazırlayamayan ailelere ise iyi bir beslenme çantasının tüyolarını veriyor.

ZEKAYI GÜÇLENDİRİYOR

Kahvaltının hayati bir öneme sahip olduğunu kaydeden Tapan, güne kahvaltıyla başlayan çocukların öğrenme yeteneğinin daha hızlı olduğunu söyledi. Kahvaltının kan şekerini dengelediğini anlatan Tapan’a göre kahvaltı yapmayan çocuklarda halsizlik ve yorgunluk konsantrasyon kaybına neden oluyor.  Kahvaltının, protein, yağ ve karbonhidrat dengesini sağlayacak şekilde hazırlanması gerektiğinin altını çizen Tapan, “Bu şekilde olan kahvaltı, organizmada sürekli enerji üretimi sağlar. Peynirli omlet, peynir-ekmek, yulaf-süt yada süt-meyve gibi karışımlar pratik ve  ideal kahvaltı örnekleridir” diyor.

SANDVİÇ ALTERNATİF Mİ

Çocukların özellikle uykularında büyüme hormonu salgıladığına dikkat çeken Tapan, kahvaltının boşalan enerji depolarını doldurmak ve gün içinde gerekli olan enerjiyi sağlamak için vazgeçilmez bir öğün olduğunu kaydediyor.  Düzenli beslenmenin ergen ve çocukların gelişiminde en önemli faktörlerin başında geldiğini hatırlatan Tapan, kahvaltı yapamayan çocuklara mutlaka beslenme çantası hazırlanması gerektiğini vurguluyor. Beslenme çantasının günlük alınması gereken karbonhidrat, yağ, protein, sebze ve meyve dengesini sağlayacak şekilde hazırlanması gerektiğinin altını çizen Tapan, beslenme çantasında mutlaka olması gereken besinleri şöyle sıralıyor: Beslenme çantasına evde hazırlanabilen yiyecekler koyulmalıdır. Sandviçlerin  büyüklüğü porsiyon kontrolü için oldukça önemlidir. En önemlisi besinlerin güvenliğine ve hijyenine dikkat edilmesi gerek. Belli sıcaklıklarda bozulacak yiyeceklerden uzak durun. Unutmayın;  et, süt ve peynir gibi protein zengini ürünler sıcağa karşı duyarlıdır. Besinleri aynı kaplara koymamaya özen gösterin. Meyve ve sebzeleri mutlaka, iyice yıkayıp, özellikle sebzeleri sirkeli suda beklettikten sonra, çantasına koyun. Fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişleri, leblebi ve yağsız patlamış mısır, kuru erik, kuru kayısı ve inciri çantasına  ekleyin. Beslenme çantasına su koymayı da ihmal etmeyin. 


  

Yorumlar