Acı da olsa; İş iştir

Örnek

  /   331   /   07 Eylül 2014, Pazar

Dha
 Yazdır

Acı biberlerimizin sofraya gelene kadar dünyanın acısını çekenler için mevsim açıldı

Acı biber işçileri, acı da olsa günlük işleri biber temizlemek

  Hayatın acısını çeken işçiler her halde, biber işçileri olsa gerek. Türkiye'nin doğu ve güney doğu bölgelerinde fazlaca tüketilen ve üretilen acı biber işçileri de dünyanın acısını yüklenen işçiler olsa gerek.
Biber çöpünün kilosunu 20 kuruştan temizleyerek günde 30-40 lira kazanan çoğunluğu kadın binlerce tarım işçisi, "Geçimimizi sağlamak veya ev ekonomisine katkı sunmak adına en acı işi biz yapıyoruz" dedi. İslahiye'de 20 bin dönüm alanda üretimi yapılan ve yörede 'Kırmızı altın' olarak adlandırılan biber hasadının başlamasıyla birlikte binlerce kişi, tarlalarda ve fabrikalarda çalışmaya başladı. Çoğunluğu kadın ve kızlardan oluşan tarım işçileri, tarlalarda kilosu 19 kuruşa biber toplayarak ya da kilosu 20 kuruşa biber çöpü temizleyerek para kazanıyor. Tarlada veya fabrikalarda çalışarak günde 30-40 lira kazanan tarım işçisi kadınlar, "En acı işi biz yapıyoruz. Ama para kazanmak ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için her yıl biber hasadı mevsimini dört gözle bekliyoruz. Buradan kazanacağımız parayla temel ihtiyaçlarımızı veya çocuklarımızın okul giderlerini karşılayacağız" dedi. İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse ise aflatoksinle mücadele kapsamında acı kırmızı biberin çöpünün temizlenmesi ile ilçede yeni bir sektör oluştuğunu söyledi. Fabrikaların yanında ilçe merkezinde ve yakın köylerde oluşturulan yaklaşık 90 kırmızı biber çöpü çekme alanında yaklaşık 3 bin kadın ve genç kızın çalıştığını anlatan Köse, "Kırmızı biber hasadı sonrasında oluşturulan çöp çekme alanlarına giden biberin temizliğinde çalışanlar kilo başına 20 kuruş alıyor. Usta ayıklayıcılar 4-6 saat çalışarak 30-40 lira kazanabiliyor. Böylelikle kadınlar kendi ev ekonomilerine katkı sağlıyor" dedi. Köse, İslahiye'de üretilen kırmızı biberin Türkiye iç piyasanın yanı sıra Avrupa'ya da ihraç edildiğini sözlerine ekledi.
Biberler temizlenerek, toz biber, pul biber, biber salçası gibi mutfağımıza girecek ürünlere dönüşüyor. mutfaklarda temiz temiz yiyebilmemiz için dünyanın acısını çekenler de işçiler oluyor
  

Yorumlar